
Dokumentit näyttävät olevan Sony Computer Entertainmentin mieleen. Vasta hiljattain miehet ja naiset PlayStationin takaa toivat kaikkien nähtäväksi elokuvan Gran Turismon luoneesta Kazunori Yamauchista, ja nyt vuorossa on katsaus läjäpäin palkintoja haalineeseen The Last of Usiin.
Ilmaiseksi YouTubessa nähtävillä oleva Grounded: The making of The Last of Us on nimensä mukaisesti kurkistus Naughty Dogin luoman hittipelin kulisseihin. Tuotantoyhtiö Area 5:n kanssa yhteistyössä tehty dokkari kestää lähes mukavat 90 minuuttia ja tarjoaa läjäpäin niin kehittäjien haastatteluja, taidetta kuin myös monenlaisia muunlaisiakin näkymiä pelin kehityksestä.
Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.





















Kommentit
Mahtavuutta! Pitääkin tsekata tää heti kun kiireiltä kerkiää.
Spoilereita luvassa. Eli ei kannata katsoa, ennen kuin on pelannut pelin läpi.
Muistin juuri dokkaria katsoessani että pelissähän oli tunnelmallisin ja parhain soundtrack miesmuistiin.
Tulipahan katottua tää dokkari ja jäi kyllä todella hyvä maku tästä.
Todella mielenkiintoinen pätkä. Miellyttävä nähdä miten raadollinen prosessi tuo pelintekokin loppujen lopuksi on. Esimerkiksi tuo miten Ellien räyhäävä ja välillä agressiivinenkin persoona tuntui pelissä itsestäänselvyydeltä, mutta olikin lopulta vasta Ashley Johnsonin oma ehdotus, jottei hahmo tuntuisi perinteiseltä "damsel in distress" kliseeltä.
Analyysiä loppuratkaisusta olisin vielä ehkä halunnut kuulla, sillä siitä oli varmasti vielä leikkauspöytävaiheessa moniakin eri vaihtoehtoja.
No hemmetti kyllä kiinnostais tällainen dokkari mutta ei viitti kattoa ku ei oo peliä pelattu. Mitenköhän sitä nyt pääsis tän pelaamaan ku ei oo pleikkaria ja ei nyt viittis yhden pelin takia alkaa toista konsolia ostamaan...Kuka lainaa? :)