
Lähes neljän vuoden työ saatiin päätökseensä äskettäin, kun Half-Life -pelaajien ryhmä onnistui läpäisemään Valven klassikkopelin alle 21 minuutissa.
Seitsemästä pelaajasta muodostettu kokoonpano kertoo aloittaneensa Half-Lifen nopeusmaailmanennätyksen parantamiseen tähtäävän projektin kesällä 2010. Tuolloin pelistä arvioitiin suoriuduttavan n. 27 minuutissa, mutta kello pysähtyi lopulta aikaan 20 minuuttia 41 sekuntia. Aikaisempi Half-Lifen ennätysaika oli tiettävästi 29 minuuttia ja 41 sekuntia.
Ihan perinteisestä pelisuorituksesta ei kuitenkaan ole kyse, vaan lopullinen aika koostuu kaikkiaan 317 otoksesta, joista 249 on alle 5 sekunnin mittaisia. Porukka hyödynsi suorituksessaan myös useita skriptejä työnsä helpottamiseksi. Lopputuloksen aikaansaamiseksi pelaajat ovatkin hyödyntäneet roppakaupalla Half-Lifen kentistä löydettyjä kiertoteitä ja manipulointimahdollisuuksia, ja kuvauksen mukaan suoritus vaati valtavan määrän suunnittelua ja teoriatyötä.
Lähde: Youtube






















Kommentit
Runsaasti cheatteja ja bugeja tosiaan käytetty. Vaikea olla ylpeä sen takia...
Jotenki ei minuakaan säväytä. Pitäis ihan ilman clitchejä ja bugeja vetää, niinkuin jokainen tavallinen pelaaja ja sitten ottaa aikaa.
Ai, kyseessä olikin TAS, tylsää. Olisivat vääntäneet rehellisen speedrunin samaan aikaan, niin sitten olisin voinut katsoa videota huuli pyöreänä.
Itse en huomannut yhtään varsinaista cheattia, vaikka peliä rikottiinkin tyylikkäästi. Kerralla juostut ovat toki mukavampaa katsottavaa kera kommenttien. Katson mieluummin juuri pelin bugeja ja glitchejä hyödyntäviä vetoja, koska kikat yllättävät aina. AGDQ <3
Still longer than Metaru Gearu Soriddo: Groundu Zerozu
Videon kuvauksess alukee että käytti cheatteja. Esimerkiksi hahmo liikkui normaalia nopeammin ja hyppi pidemmälle ja korkeammalle ainakin muutamassa kohdassa.
Skriptaus ja cheatit ovat ymmärtääkseni kaksi eri asiaa, mitä tulee TAS-runeihin. Skriptit tekevät muussa tapauksessa hyvin vaikeista tai lähes mahdottomista kikoista varmempia, mutta ne eivät muuta pelin "sääntöjä" tavallisten huijauskoodien tapaan. Liikkumisessa nähdäkseni hyväksikäytetään tuttua bunnyhoppia sekä räjähteiden ja gaussin aiheuttamaa töytäisyä. Ajattele supertarkkaa rocket jumpia.
Huoh... Lue siitä kuvauksesta. Jotain commandeja käytetään.
Luin ja sitä yritinkin selittää. Itse pidän eri asiana skriptaamista, jossa laitetaan pelaajan inputit automaation taakse, ja esim. pelin fysiikkamallinnuksen muuttamista koodeilla. Kuvauksessa mainitaan yleisimpinä temppuina jump spam, duck spam, 180º käännös gaussille ja "precise use-key actions". Nuo ovat kaikki ihan tavallisia komentoja/liikkeitä, jotka kuka tahansa voi tehdä ilman konsolin käyttöä. Konsolilla niistä vain saadaan nopeampia tai tarkempia tarkoituksesta riippuen.
Tuota runia voi ajatella suorituksena, jonka joku yli-ihminen voisi periaatteessa suorittaa myös ilman konsolia ja osaa välitallennuksista. Teknistä täydellisyyttä TASeilla haetaankin.
Silti. Hän ei ole yli ihminen, joten ei käy minusta silti. :)