NIGHTS pukinkonttiin Amerikassa / Uutiset / pelaaja.fi

NIGHTS pukinkonttiin Amerikassa

16.10.2007 // Kirjoittanut: Eemeli Rekunen
14

Segan odotetuimpiin peleihin kuuluva NIGHTS on saanut julkaisupäivän: se julkaistaan Amerikassa 18. joulukuuta. Wii-versio kantaa lisänimeä Journey of Dreams ja sitä pelataan Wiimotea käyttäen.
Euroopan-julkaisupäivä ei ole vielä selvillä, mutta luultavasti se lipsahtaa ensi vuoden puolelle.

Aikaisempi osa pelistä julkaistiin Segan edesmenneelle Saturn-konsolille, ja siitä tulikin Saturnin kirkkaimpaan kärkeen kuulunut peli.

Lähde: Gamespot

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Itse en oikein koskaan ymmärtänyt tämän pelin hypetystä. Ihan jeesbox "tasoloikka" pienellä piristys ruiskeella, mutta ei kyllä niin hyvä koskaan ollut mitä hype antoi ymmärtää.

Tulee silti tämäkin varmaan ostettua. Tiedä sitten, pitää kattella miten pärjää arvosteluissa ja jos pääsisi vaikka kaverilla testailemaan ennen ostosta.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

"Ihan jeesbox ”tasoloikka” pienellä piristys ruiskeella"

Ihan jeesbox? Siis oletko edellistä kokeillut? Et! Pelistä tulee loistava ja vähintään vuoden peli.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Eipä käy kateeksi Wii-miehiä jos tässä on heidän jumalpelinsä... sori vaan....

Käyttäjän redshift kuva
redshift

Nights into dreams löytyy hyllystä ja kyllä jatko-osakin tulee hankittua. Varmasti hyvä peli.

Käyttäjän Snakeleader kuva
Snakeleader

Miten minä en ole vielä kuullut tästä pelistä mitään?.... :S

Käyttäjän 177542-1 kuva
177542-1

"Segan odotetuimpiin peleihin kuuluva NIGHTS on saanut julkaisupäivän" Jos tuo peli on segan odotetuimpia niin aika erikoista kun pelistä ei ole koskaan kuulunut mitään.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

"Segan odotetuimpiin peleihin kuuluva NIGHTS on saanut julkaisupäivän” Jos tuo peli on segan odotetuimpia niin aika erikoista kun pelistä ei ole koskaan kuulunut mitään."

Kyllähän tästä on kuulunut ja kaikkien Sega fanien huokailut ovat kuuluneet ympäri maailmaa (paitsi suomessa). Ehkä mainonta ei ole ollut kovinkaan suuri, koska pelillä on se tietty kohderyhmä ketkä ovat varmasti tietoisia pelin tulosta.

Mutta tosiaan IGN, Gamespot, EuroGamer ja monet muut maailman huipuista ovat tehneet artikkeleita ko. pelistä. Neogaf on pullollaan keskustelua tulevasta Nightistä.

Itsekkin olen jo aikaa sitten kuullut pelin tulosta ja itseasiassa kauvan odottanutkin peliä.

Siihen en tiedä syytä miksei Suomen pelimedia ole tehnyt tästä isompaa juttua... Tosin muistaakseni Pelit lehdessä oli tästä pelistä isompikin artikkeli, joku numero takasin päin... Tai sitten näin vaan unta.

Käyttäjän Atezki kuva
Atezki

En ole ikinä peliä pelannut, mutta moni on kehunut. Itse en ymmärrä miksi, koska ei se niin jännältä näytä, mutta voi johtua siitä koska en ole pelannut sitä.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

"Eipä käy kateeksi Wii-miehiä jos tässä on heidän jumalpelinsä… sori vaan…."

Ensimmäinen NIGHTS genesikselle on jumalpeli, jota et selvästikkään ole kokeillut. Sivistys parhaudesta ei olisi pahaksi halolla päähän lyödyillekkään.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

"Miten minä en ole vielä kuullut tästä pelistä mitään?…. :S"

Koska peli on luultavasti ihan paska?