Nintendo: Pelaajat olivat tylsistyneitä ennen Wiitä / Uutiset / pelaaja.fi

Nintendo: Pelaajat olivat tylsistyneitä ennen Wiitä

15.10.2007 // Kirjoittanut: Eemeli Rekunen
47

Amerikan Nintendon markkinointijohtaja Perrin Kaplan kertoo Wiin menestyksen johtuvan siitä, että pelaajat olivat tylsistyneitä ennen Wiitä. Kaplanin mukaan Nintendo tajusi tämän ennen pelaajia ja osasi kehittää konsolin heidän tarpeitaan ajatellen. Kaplan lisää, etteivät pelaajat enää halua viettää pelien parissa tuntikausia päivässä.
”Nintendon kampanja osui nappiin muutenkin. Esimerkiksi joidenkin pelaajien paino lähti laskuun Wii Sportsin myötä ja tämä toi loistavaa julkisuutta Nintendolle”, Kaplan kertoo.

Wii on tällä hetkellä myydyin uuden sukupolven konsoli. Nintendo on ilmoittanut, ettei hinnanalennusta ole luvassa lähiaikoina eikä koneita riitä kaikille joulun alla. Varaus laitteesta kannattaa jättää nyt, jos aikoo hankkia Wiin kuusen alle.

Lähde: Next-gen

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Tuli hankittua lähes vuosi sitten eikä ole sen ihmeemmin tullut pelailtua. Vittu

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Lähes päivittäisessä käytössä ollut elokuun alusta alkaen.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Nintendolla alkaa nousta muutakin päähän kuin hattu. Aivan kuin kuuntelisi Sonya.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

"Lähes päivittäisessä käytössä ollut elokuun alusta alkaen."

Miinustettu pois näkyvistä. Mitä järkeä?

Käyttäjän 177542-1 kuva
177542-1

"Kaplan lisää, etteivät pelaajat enää halua viettää pelien parissa tuntikausia päivässä." Kyllä tämän laisia pelaajia löytyy aika paljon, sillä se miten kauan pelin parissa jaksaa viihtyä riippuu (ainakin itselläni) melkein kokonaan itse pelistä ja sen sisällöstä.

Käyttäjän Wiineri kuva
Wiineri

Nyt viimeistää alkaa minullakin olemaan pikkuhiljaa aktiivisemmassa käytössä, kunhan vain Metroid ilmestyy. Sen myötä alkaa varmasti uusi peliputki Wiillä, ja saattaa jäädä X360 keräämään pölyä hetkeksi.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

No itse olen ainakin edelleen tylsistynyt. Wii:llä on tällä hetkellä Zelda, WiiSports sekä WarioWare ne ainoat must have pelit. Mutta näitäkin jaksaa vain sen tietyn ajan kunnes niihin tylsistyy totaalisesti.

Minusta Nintendo ei ole vielä mitenkään pelastanut peli-industryua kuten se on useasti väittänyt. Iso N oli kyllästynyt grafiikka päivityksiin ja päätti tuoda jotain aivan uutta ja mullistavaa markkinoille, mutta onko se oikeasti muuttanut alaa parempaa suuntaan ?

Vaikka nyt on Wiimote niin sillä pelataan samoja lisenssi soppia mitä pelataan X0:lla ja PS3:lla. Se että FPS:ssä pystyt nyt tähtäämään pädin sijasta osoittamalla ruutua ei minusta tee peliä paremmaksi. Tietty se oli hauskaa sen kuukauden verran, kun kone tuli ulos, mutta nyt alkaa hahmottamaan, että kaikki ohjaus tapahtuu samalla tapaa muissakin FPS-peleissä eikä se olekkaan enään niin mullistavaa.

Sitten ovat ne minipelit, jotka ovat ikäväkyllä tullut enemmänkin riesaksi Wii:llä. Aluksi Rayamankin oli hauska, mutta rupesi toistamaan itseään hyvin nopeasti ja sama pätee useimpiin muihinkin Wiin party peleihin. Peleissä on vain eri asetelma, mutta silti Wiimotea käytetään täsmälleen samoin. Siinä missä Raymanissa heitetään lehmää ja Mario Olympicissa moukaria niin Wiimotea pyöritetään molemmissa samalla tappaa, joten minusta voitaisiin keksiä parempia tapoja käyttää tätä. Itselle on riittänyt tämä Wiimoten heiluttelu eri suuntiin ja olen vaihtanut X0:lle vähksi aikaa.

Zelda on hyvä esimerkki, jossa tuo miekan käyttäminen oli aluksi todella siistiä, mutta pienen ajan päästä se olisi ollut ihan sama olisiko hakannut A-buttonia vai heilutellut Wiimotea edestakaisin !

Minusta on myös turha väittää, että uusilla teho konsoleilla saadaan vaan aikaiseksi parempia graafikoita, kun niillä hevosvoimilla saa myös paljon enemmän aikaan.

Ymmärrän tietty non-gamereiden kannalta myös, sillä Mass Efect taikka vastaava peli ei tule ikinä menestymään tämän kaltaisten ihmisten keskuudessta. Nopeasti omaksuttavat pelit ovat in ja Wiimote auttaa siinä.

Pidän itseäni, jonkin asteisena HC-gamerina ja odotan aika paljon peleiltäni, mutta tällä hetkellä Wii:llä on ehdottomasti surkein tarjonta.

Tulevaisuus tosin näyttää valoisalta. Metroid 3, Mario Galaxy, Smash Bros Brawl, No More Heroes, DQ, FF, Monster Hunter 3.

Käyttäjän Pinworm kuva
Pinworm

En ymmärrä miksi ihmiset valittavat siitä, ettei Wiille löydy pelattavaa. Pelejähän löytyy itseasiassa aika paljon, mutta toki laatu ei aina ole sieltä parhaimmasta päästä. Mutta tuskinpa millekään koneelle julkaistaan kymmeniä mestariteoksia heti ensimmäisen vuoden aikana! Ja ainahan on Virtual Console. Sieltä löytyy niitä laatupelejä vaikka kuinka! Mikäli haluaa päästä heti pelaamaan joitakin super eeppisiä hc seikkailuräiskintäblabla-pelejä, niin ei olekaan mitään järkeä ostaa konetta heti julkaisussa. En minäkään osta PS3:sta pitkään aikaan, kun ei mielenkiintoisia pelejä vielä ole.

Itse olen omistanut Wiin kuitenkin jo melkein julkaisusta ja olen ollut tyytyväinen. Uutta Metroidia odotellessa...

Käyttäjän DNEpasiip kuva
DNEpasiip

Wii on tarjonnut uutta innostusta niille jotka eivät omistaneet konsolia ennen Wiitä -.- Ehkä kohta Wii alkaa olla kannattava ostos meille muillekin. Itsellä se on ollut aika hiljaa pelaamisen suhtee.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Wiin ostin julkaisussa Nintendon markkinointipaskan huijaamana ja pölyä on kerännyt ahkerasti. Olen ollut tylsistynyt vasta Wiin oston jälkeen.

Ei Wiissä kuitenkaan mitään vikaa ole muuta kuin, että kehittäjät eivät ota sitä tosissaan ja sen pelit ovat pääosin laadutonta roskaa joka on hyvin valitettavaa kun kyseessä on konsoli jolla olisi potentiaalia vaikka mihin.