
PlayStation 3:n valmistuskustannukset ovat tippuneet 35 prosenttia, kertoo tutkimusyhtiö iSuppli. ISuppli kertoo 399 dollarin hintaisen PS3:n valmistuksen maksavan Sonylle 449 dollaria. Tutkimusyhtiö uskoo Sonyn kääntävän PS3:n voitolliseksi lähiaikoina.
Sony on saanut hilattua konsolinsa hintaa reilusti alaspäin, sillä iSupplin mukaan konsolin valmistaminen maksoi Sonylle 840 dollaria sen julkaisuvuonna 2006. Firman mukaan Sony tipautti näitä kuluja vuoden 2007 puoliväliin mennessä yli sadalla dollarilla.
Sony on uudistanut PlayStation 3:n sisuskaluja useaan otteeseen konsolin julkaisun jälkeen. PS3:n sisuskaluja on kehitetty pienemmiksi ja halvemmiksi, jonka lisäksi Sony karsi laitteen ominaisuuksia poistaen muun muassa taaksepäinyhteensopivuuden PS2-peleille.
Lähde: GameSpot
Kommentit
ekaekaekaekaekaekaekaekaekaekaeka EKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
tokatokatoka!!! TOKA!!!!!
Ettei niin isoa floppia sitten loppujen lopuksi tulekaan. Vai puhutaanko totta, kun syksyllä ei kuopattiin kaikki odotukset voitosta.
Vanha uutinen http://www.konsolifin.net/playstation/uutiset/5660/
Mutta ei se mitään auta kun hintoja pitäisi saada alas..
PS3 on Sonylle tappiollinen ainakin 4v. Eihän tuosta myyntihinnasta jää Sonylle kuin reilu puolet.
Tänä vuonnahan on tulossa myös entistä pienemmät (halvemmat) 45nm Cellit, mikä ennakoi myös hyvin todennäköistä hinnanpudotusta.
Kokonaisuudessaan Sonyn PS3-bisnes on varmasti ollut jo jonkin aikaa voitollista, sillä peleistä ja oheistarvikkeista saatavat voitot ylittävät varmasti tuon muutaman kympin tappiot per konsoli.
Hyviä kommentteja vierailijoilta. Asiaan: Olikos tuo alentuminen nyt mikään yllätys? Vastaus: Ei.
Hmh.
Nyt kun PSN,Home josta ostetaan noin 40$ 3 miinutilta mitä ite laskin ja pelit tekevät reippaasti voittoa,ja konsoli tuottaa tappiota vain 50 $,jäädään voitolle.
Kai?
Miinustakaa minkä kerkeätte, mutta tosiasia on, että sonyn pitäisi saada pudotettua hintaa enemmän kuin kustannusten lasku antaa myöten. Totuus sattuu.