Pokémon GO -kehittäjät vahvistivat uuden virallisen Harry Potter -pelinsä / Uutiset / pelaaja.fi

Pokémon GO -kehittäjät vahvistivat uuden virallisen Harry Potter -pelinsä

8.11.2017 // Kirjoittanut: Panu Saarenoja
2

Pokémon GOn luonut Niantic Labs on vahvistanut tekevänsä seuraavaksi virallisen Harry Potter -pelin.

Harry Potter: Wizards Unite -nimisen kokemuksen on senkin määrä olla lisättyä todellisuutta hyödykseen käyttävä mobiilipeli. Taskuhirviöiden keruun sijaan keskeisessä asemassa siinä ovat kuitenkin loitsujen opettelu sekä tainomaisia vihollisia vastaan taisteleminen oikeaa maailmaa tutkimalla. Jonkinlainen tiimiytyminen on sekin osa pelaamista.

Nianticia auttaa pelin luomisessa Warner Brosin oma San Franciscossa sijaitseva pelinkehitysstudio. Nianticin mukaan Wizards Unite on tehty hyödyntämään yhtiön aiempien pelien käyttämää pelipohjaa, mutta samalla se auttaa viemään myös teknologiaa eteenpäin ja esittelemään uudenlaisia pelimekaniikkoja.

Minkäänlaista julkaisuajankohtaa tai edes pelikuvaa siitä ei ole vielä kuitenkaan tarjolla. Pelistä kiinnostuneita Niantic kehoittaakin pitämään silmällä tämän sosiaalisen median kanavia.

Jo aiemmin kehitteillä on ollut varsin vastaavaan ideaan nojaava Maguss.org-hanke. Kovimman Pokémon GO -villityksen alla monet ovatkin viitanneet siihen  kutsumalla sitä "Harry Potter GOksi". Kyseisellä pelillä ei ole kuitenkaan mitään tekemistä Nianticin tai Warner Brosin kanssa.

Lähde: Niantic Labs

 

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän zappah kuva
zappah

"A Wild Harry Potter appears!"

Tuli uutisesta mieleen että olisi taas hauska nähdä Pokemon GO:n pelaajamäärien kehitys. Varmaan aika alaspäin on menossa, veikkaisin. Eikä se nyt mikään ihme ole, samalla lailla joku tamagotchi oli kova juttu joskus ja sitten niitä oli nurkat täynnä hylättynä.

Itse en lähtenyt siihenkään enkä niihin suklaajääkiekkokortti-villityksiin joskus 90-luvulla mutta Kinder-elukoita (kilpikonnia erityisesti) sun muuta tuli ala-asteella kerättyä. En siis täysin immuuni ole turhanpäiväisille villityksille minäkään.

Käyttäjän Kingsta kuva
Kingsta
Lainaus zappah

Tuli uutisesta mieleen että olisi taas hauska nähdä Pokemon GO:n pelaajamäärien kehitys. Varmaan aika alaspäin on menossa, veikkaisin. Eikä se nyt mikään ihme ole, samalla lailla joku tamagotchi oli kova juttu joskus ja sitten niitä oli nurkat täynnä hylättynä.

Kesällä taidettiin puhua viidestä miljoonasta päivittäisestä ja 65 miljoonasta kuukausittaisesta pelaajasta. Todennäköisesti vähän tuosta nyt laskenut, kunnes kohta lähtee taas gen 3:n myötä takaisin nousuun.