
PlayStation 3 -konsolin valmistuskustannukset laskevat kuluvan vuoden aikana niin, ettei konsolia pian enää tarvitse myydä tappiolla. Tähän asti jokainen myyty laite on tehnyt Sonyn lompakkoon noin 200 dollarin loven. Omakustannushintaan on määrä päästä tämän tilivuoden lopussa eli maaliskuussa 2008, Sonyn varajohtaja Nobuyuki Oneda kertoi viime viikolla.
Konsolin valmistuskustannukset laskevat siksi, että laitteen keskeisten komponenttien hinta laskee. Merkittävimmät alennukset saadaan Cell-suorittimen ja RSX-grafiikkapiirin puolijohteisiin sekä Blu-ray-aseman optisiin elementteihin.
Oneda vahvisti myös, että PS3:n tuotannossa siirrytään käyttämään 90 nanometrin sijaan 65 nanometrin valmistusprosessia, mikä laskee kustannuksia entisestään.
Lähde: Next Gen























Kommentit
Tämähän on hyvä uutinen sonylle. Mutta laskeeko se ps3:en hinta?
Tottakai laskee. Näinhän sitä hintaa lasketaan. Valmistuskustannukset tippuvat ajan kanssa kokoajan ja sitä myöten myös myyntihintaa pudotetaan.
Veikkaanpa, että viimeistään Halo 3:n julkaisussa Euroopan hinta laskee satasella tai vähän yli satasella.
Ei välttämättä, mutta Sony ei enää tee tappiolla tuotantoo :D
Nobuyuki Oneda kertoi myös olevansa tyytyväinen odotuksia pienempiin myynteihin:
http://kotaku.com/gaming/sce-financial-officer-says/low-ps3-sales-mean-better-financial-loss-283666.php
Joskus Sonyn on alettava saamaan rahaa PS3:lla ja myyntihintaa ei voida leikata samaan tahtiin kuin tuotantokulut pienenevät.Jos myyntihinta pidetään nykyisellään, alkaa Sony tekemään voittoa PS3-raudalla ensi vuoden puolella,näin käsittäisin asian.
Luin hätäsesti että PS3:n myynti päättyy keväällä 2008 :D
Vaikka keväällä ei enää tuota tappiota tämän hetkisellä hinnalla, niin siihen päivään asti on kuitenkin tullut jo hinnanalennuksia, niin tappiota tuottaa edelleen ;)
Hyvä näin Sonylle
"Mutta laskeeko se ps3:en hinta?"
Hinta tulee tuohon mennessä varmasti putoamaan.. koska Blu-ray yleistyy jolloin hintaa ei voi pitää enää niin korkealla.. Tai ainakin toivotaan niin.. Itse kyllä joutuu PS3:sen ostamaan vielä tämän vuoden puolella kunhan uusi PES saapuu kauppaan.. :P
Äkkiä kaikki xbox fanit ostamaan plekeä niin Sonylle tulee lisää tappiota ;)
Hinta laskee sopivasti ennen MGS4:sen julkaisua. :)