Remasteroitu Halo 3: ODST saapui hyvittämään viime vuoden Halo-katastrofin / Uutiset / pelaaja.fi

Remasteroitu Halo 3: ODST saapui hyvittämään viime vuoden Halo-katastrofin

30.05.2015 // Kirjoittanut: Panu Saarenoja
5

Halo 3: ODST on saapunut ehostetussa muodossa pelattavaksi Xbox Onelle. Julkaisun myötä alkujaan Xbox 360:lle vuonna 2009 saapunut peli onkin nyt koettavissa tukien 1080p-resoluutiota ja 60 ruutua sekunnissa rullaavaa ruudunpäivitystä.

Remasteroitu ODST on ollut Microsoftin tapa hyvittää pelaajille viime vuonna Xbox Onelle saapuneen Halo: The Master Chief Collectionin toistuvat verkkopeliongelmat. Mikäli The Master Chief Collectionia onkin sattunut pelaamaan omalla Xbox Live -tunnuksellaan aikavälillä 11.11.-19.12. saa ODST:n osaksi pakettia ilmaiseksi Microsoftin lähettämällä latauskoodilla. Muille peliä myydään The Master Chief Collectionin lisäsisältönä noin viiden euron hintaan.

Huomioida kannattaa, että Halo 3: ODST sisältää Xbox Onella vain sen kampanjatilan, eikä ollenkaan pelin Firefight-yhteistyötilaa. Netin keskustelupalstoilla on myös ilmennyt valituksia siitä, että joissain tapauksissa ODST:n lataus on saattanut jumiutua kesken kaiken.

Myös uusi päivitys on saapunut nyt viikonloppuna The Master Chief Collectioniin. Sen ohella, että se tekee paketista yhteensopivan ODST:n kanssa, on se tuonut peliin ilmaiseksi myös uuden Remnant-moninpelikartan. Kyseinen kartta on uusittu versio alkujaan Halo 2:ssa tavatusta Relic-kentästä.

 

Lähde: Xbox Wire, Eurogamer, NeoGAF, Halo Waypoint

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän onnistunyt kuva
onnistunyt

Vaikka vain yksinpelikampanja, niin tuo 5€ hinta on todella hyvä! Siitä vois ottaa muutki mallia!

Käyttäjän Core kuva
Core

Itse taidan olla kiireiltäni jäänyt tuohon Halo 2 ja 3:n väliin. Kolmonen vissiin just ja just alotettu, mut kakkonen ainakin nyt läpi. Onko jotain suosituksia koska toi ODST kantsis pelaa läpi vai onko se niin erillinen pääsarjan peleistä ettei mitään väliä?

Käyttäjän Aromit kuva
Aromit
Lainaus käyttäjältä Core

Itse taidan olla kiireiltäni jäänyt tuohon Halo 2 ja 3:n väliin. Kolmonen vissiin just ja just alotettu, mut kakkonen ainakin nyt läpi. Onko jotain suosituksia koska toi ODST kantsis pelaa läpi vai onko se niin erillinen pääsarjan peleistä ettei mitään väliä?

On se erillinen pääsarjaan, mutta se sijoittuu halo 2 ja 3 välisiin tapahtumiin joten halo 2 jälkeen se ois järkevää pelata.

Käyttäjän Core kuva
Core

No hyvä, sitten taidankin pelata sen ODST:n seuraavaksi enkä alottaa Halo 3:sta sen enempää.

Käyttäjän Ruby kuva
Ruby
Lainaus käyttäjältä Aromit

[quote='käyttäjältä Core']Itse taidan olla kiireiltäni jäänyt tuohon Halo 2 ja 3:n väliin. Kolmonen vissiin just ja just alotettu, mut kakkonen ainakin nyt läpi. Onko jotain suosituksia koska toi ODST kantsis pelaa läpi vai onko se niin erillinen pääsarjan peleistä ettei mitään väliä?[/quote]
On se erillinen pääsarjaan, mutta se sijoittuu halo 2 ja 3 välisiin tapahtumiin joten halo 2 jälkeen se ois järkevää pelata.

Itse asiassa ODST sijoittuu Halo2:den Metropolis -kentän jälkeisiin tapahtumiin, jos kronologisessa järjestyksessä haluaa pelata.