
Sony on kertonut lopettavansa PlayStation Plus Collectionin.
PlayStation Plus -tilaajille PlayStation 5 -konsolin lanseerauksen yhteydessä saataville tullut erikoisetu päättyy toukokuussa. Edun päättymisen jälkeen PS Plus -tilaajat eivät voi enää lunastaa PlayStation Plus Collectionia itselleen. Pelit säilyvät kuitenkin pelikirjastossa, ja ovat saatavilla jatkossakin, kunhan käyttäjällä on aktiivinen PS Plus -tilaus.
PlayStation Plus Collection sisälsi alun perin 20 PS5-peliä, joista Persona 5 kuitenkin poistettiin kokoelmasta viime toukokuussa. Kokoelman nykyinen valikoima näyttää siis seuraavanlaiselta:
- Bloodborne
- Days Gone
- Detroit: Become Human
- God of War
- Infamous Second Son
- Ratchet and Clank
- The Last Guardian
- The Last of Us Remastered
- Until Dawn
- Uncharted 4: A Thief’s End
- Batman: Arkham Knight
- Battlefield 1
- Call of Duty: Black Ops III – Zombies Chronicles Edition
- Crash Bandicoot N. Sane Trilogy
- Fallout 4
- Final Fantasy XV Royal Edition
- Monster Hunter: World
- Mortal Kombat X
- Resident Evil 7 biohazard
PlayStation Plus Collection on saatavilla vielä 9. toukokuuta asti.
Lähde: PS Blog
Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.
Kommentit
Nyt pitää myöntää että Playstation vetänyt itsensä niin monimutkaiseksi etten enää tiedä mitä mikäkin on vaikka suht paljon pelaa.
Luulin että tämä kokoelma on osa tuota PS+ extra tai premium tilausta etten ole sen kummemmin edes katsonut mikä tämä on. Pitää käydä nappaamassa silloin talteen mitä ei ole vielä.
Jotenkin pleikkarin touhuilusta jää käteen sellainen epälooginen ja vähän amatöörimäinen fiilis. Ihan niin kuin tuota kokoelma-asiaa ei oltaisi jo alunperin mietitty loppuun asti.
Uli uli, voi voi. Et kai tosissasi odottanut noiden pelien olevan käytössäsi ilmaiseksi ikuisesti? Jos Sony on tarjonnut jotain ylimääräistä ps5 ostajille hyvää hyvyyttään, ei se tarkoita että niiden pitää jatkossakin tarjota sitä ilmaiseksi.