Sony puhuu PS3:n uudesta ohjaimesta / Uutiset / pelaaja.fi

Sony puhuu PS3:n uudesta ohjaimesta

26.08.2009 // Kirjoittanut: Eemeli Rekunen
62

Sonyn tulevaa liikkeentunnistusohjainta esiteltiin E3-messuilla viime kesäkuussa. Kahden liikkeentunnistavan kapulan kanssa lavalla esitelty uusi ohjain saapuu myytäväksi näillä näkymin ensi keväänä. Nyt Sony on paljastanut hieman lisää uudesta ohjaimesta.

-Tavoitteemme on, että pelaajat ostaisivat ohjaimen molemmat osat, mutta yritämme toki tehdä aloituskynnyksestä mahdollisimman matalan. Tämä vaatii sitä, että jokainen peli, jonka julkaisemme ensi keväänä, toimii vain yhtä ohjainta käyttäen. Niinpä pelaajien ei tarvitse hankkia aluksi kuin PlayStation Eye ja yksi ohjain, Shuhei Yoshida toteaa.

Kyseessä on siis samantyylinen ratkaisu kuin Nintendolla Wiin kanssa, jossa osa peleistä saattaa vaatia sekä Wiimoten ja Nunchan, mutta iso osa peleistä toimii pelkällä Wiimote-kapulalla.

Lähde: Eurogamer

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

mitäkähän toi Eye + ohjain maksaa. kehittäjät varmaan vähän huonona ton vaatimuksen kanssa. tää ja natal tulee syömään kakkaa aika rankasti.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Olisikohan kannattanut laiittaa ps3 slimin taakse edes yksi USB portti kerran uusi ohjain vaatii kameran. Ikävän näköistä kun ps3:n edestä lähtee letkuja.

Myös Play TV, guitar hero, singstar jne vaativat usb sovittimen jotka ovat ikävän näköisiä etupanelissa ruikkuessaan.

Käyttäjän Intrasigent kuva
Intrasigent

"Tavoitteemme on, että pelaajat ostaisivat ohjaimen molemmat osat, mutta yritämme toki tehdä aloituskynnyksestä mahdollisimman matalan. Tämä vaatii sitä, että jokainen peli, jonka julkaisemme ensi keväänä, toimii vain yhtä ohjainta käyttäen. Niinpä pelaajien ei tarvitse hankkia aluksi kuin PlayStation Eye ja yksi ohjain."

Tämän voi varmaan tulkita niin, että molemmat ohjaimet joutuu ostamaan erikseen. Ja jos hinta liikkuu siellä Dualshock 3:n tyylisessä 60€ tuntumassa, niin voi tulla kyllä aika kallis paketti näistä Sonyn ohjaimista. Tiedä sitten kuinka moni olisi valmis maksamaan 150€ liikkeentunnistuksesta, mutta eipä toi Natalkaan varmaan halpa tule olemaan. Silti nää jutut oltais voitu jättää sitten siihen seuraavaan sukupolveen. ;)

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

"tää ja natal tulee syömään kakkaa aika rankasti."

Eipä niistä erikseen myytyinä taida hittejä tulla. Käsittääkseni ensi vuonna saapuu 360+, jossa Natal on valmiiksi bundlattuna.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Varmaan toi uus ohjain on super kallis koska sony tekee tappiota ps3 konsoleista.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

"Eipä niistä erikseen myytyinä taida hittejä tulla. Käsittääkseni ensi vuonna saapuu 360+, jossa Natal on valmiiksi bundlattuna."

Joo eikähän näitä koiteta pääosin istuttaa olohuoneisiin bundlejen kautta. En nimittäin tunne yhtäkään PS3/360-omistajaa, joka olisi valmis sijoittamaan kumpaakaan penniäkään erikseen ostettuna.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Täällä on yksi Natalin erikseen ostava! Tai itse asiassa kaikki minun kaverit, joilta XO löytyy, ostaa Natalin.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Itse ainakin olen aikeissa ostaa. Räiskinnöissä Wiin kapula todella muikeeta hupia mitä hiukan pelaillut.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

sony sitä sony tätä

Käyttäjän NicolasPS3 kuva
NicolasPS3

Ostan tuon liike ohjaimen.