
PS3 saattaa saada pian edellisen sukupolven suurimpia klassikoita kirjastoonsa. Sony on ilmeisesti tuomassa PlayStation 2:n klassikko-pelejä PlayStation 3:lle.
Sony on viimeisissä asiakaskyseilyissään tutkinut onko PS2-klassikoille vielä kysyntää PS3:lle käännettynä. Hetki sitten japanilaisyhtiö koetti kepillä jäätä asian tiimoilta julkaisemalla God of War Collection -paketin Blu-rayllä.
Toistaiseksi ei kuitenkaan ole vielä varmaa, onko Sony tuomassa PS2-pelejä PS3:lle. Tällä hetkellä näyttää kuitenkin siltä, että asiaa ollaan ainakin vakavasti harkitsemassa. Lisää kuullaan mahdollisesti parin viikon päästä alkavilla E3-messuilla.
Lähde: CVG
Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.






















Kommentit
ei paskempi juttu ollenkaan.
hitman blood money olis olis mahtava
Killzone ykönen kunnon graffoilla ja paremmalla tekoälyllä olis kova juttu.
Ihan mukavaa että vanhat klassikot tuodaan HD muotoon. toisivat vielä ps2 tuen kaikkiin ps3 emulaatiolla ja storeen ps2 pelit ladattaviksi!
Ps2:lla on meilkeinpä loputtomasti loistavia pelejä, toivottavasti uutinen toteutuu pian.
Viime aikoinahan on huhuttu Team ICO:n PS2 pelien, eli Icon ja Shadow of the Colossuksen uudelleenjulkaisusta PS3:lla. Kyllä kelpaisi, kun tuo SotC on jäänyt itseltä välistä.
MGS:t Trophy tuella tekis terää. En nukkuis ennen kuin kaikista Platinium. Ja olishan se muutenkin kuin Trophyjen kannalta hyvä pistää ne MGSt pakettiin ainakin Euroopassa, kun jättivät julkaisematta täällä sen Essential Collectionin.
Ratchetitkin kelpais.
Todella hienoa...noista ps2:n peleistä eniten odotan ff xii:tä vaikka se löytyyki jo alkuperäsenä, tosin rikkinäisenä..myös shadow of the colossus ja devil may cryt voisivat kyllä tulla..
metal gear solid 3 snake eater paremmilla grafiikalla niin olis hyvä kun sen verran hyvä peli on kysessä.
Toivottavasti tämä totetutuu. Ei tarvitsisi enää ostaa ps2:ta erikseen :)