
Sony on varmistanut huomioivansa jatkossakin pelaajat, jotka haluavat pelata sekä PlayStation 3:lle että Vitalle saapuvaa peliä molemmilla alustoilla. Yhtiö kertoi tiistai-iltana järjestetyssä lehdistötilaisuudessaan ettei se ole pyytämässä ainakaan aivan kaikista vähän suuremmankaan luokan monialustapeleistään tuplamaksua.
Edusta saavat nauttia pian ainakin PlayStation All-Stars Battle Royale, Ratchet & Clank: QForce sekä Sly Cooper: Thieves in Time. Mikäli jonkin näistä peleistä siis ostaa joko PlayStation 3:lle tai Vitalle, saa kuluttaja ladata pelin ilmaiseksi myös toista alustaa varten.
Sony käyttää prosessista nimeä Cross-Buy.
Vastaavaa menetelmää on jo aiemmin käytetty hyväksi vain ladattavissa olevien pelien kanssa. Muun muassa Sound Shapesin saa pelattavaksi molemmille alustoille yhdellä hinnalla.
Ja kyllä, Ratchet & Clank: QForce saapuu tosiaan myös Vitalle.





















Kommentit
Tää on hyvä juttu, päteekö sama myös fyysiseen kopioon? et kun ostaa kaupasta sen, niin voi storesta ladata vita version?
Sony vain mainitsi, että osta toinen, niin saat toisen ladattavana.
-Panu
Lego Batman 2:sessa ei taida olla tätä tukea?
Ei. Nehän on nyt ovat ilmeisesti aivan erilaisia muutenkin PS3:lla ja Vitalla.