
Starcraft 2:n tuotantokulut peittoavat GTA IV:n ja Red Dead Redemptionin. Taloussanomalehti Wall Street Journal on arvioinut pelin hinnaksi noin sata miljoonaa Yhdysvaltain dollaria eli vajaa 80 miljoonaa euroa.
Tällä summalla peitotaan Rockstarin pelieepokset Red Dead Redemption ja Grand Theft Auto IV, joiden molempien kuluiksi on ilmoitettu noin 80 miljoonaa dollaria eli noin 65 miljoonaa euroa.
Starcraft II: Wings of Liberty on ensimmäinen osa trilogiaksi tarkoitetusta pelistä. Se ilmestyy 27. heinäkuuta 2010.
Lähde: Computer and Video Games
Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.





















Kommentit
Olis varmaan syytä tarkistaa noiden lukujen nollien määrät. Ensimmäisen kappaleen dollarin vaihtokurssi on aika... jenimäinen. ;)
Onkohan nyt pieniä virheitä noissa luvuissa. Aika halvalla tehty toi red dead ja gta 4 kummankin pelin kulut 65000€.
Onpas myös euron kurssi kova 800000€ on 100 miljoonaa dollaria.
"Onpas myös euron kurssi kova 800000€ on 100 miljoonaa dollaria."
Ei vaan dollarin kurssi on vaan äärettömän huono! :D
Vai että oikein 800 000..
$100 milj on reilut €80 milj
ja viel mun muistaakseni Red Deadin kulut oli jotai miljoonan dollarin luokkaa...eli just 800 000€
Pitäs ton peli aika paljon myydä, jos haluavat jäädä plussalle. Tuotanto kustannukset + yms.ovat aika suuret, jos ovat 100 milj. dollaria.
@mulla 60
Noi red deadin kulut ovat olleet noin 80 - 100 miljoonaa. Eli ei miljoonaa dollaria. Jos pelin tekemiseen on mennyt kai n. 5v niin ei sitä miljoonalla tehdä.
No toivottavasti on sitten hyvä pelikin jos kerran noin paljon menee rahaa siihen =) Taino ykkönen oli aikoinaan kova niin toivotaan nyt sitten edes että on jonkun verran parempi :D
Nuo luvut on nyt kunnolla ryssitty, joten uutisesta ei ihan ota selvää. Kuitenkin tulossa varmaan aika kovan luokan peli, kun on rahaakin upotettu kivasti.