Street Fighter V palkitsee ahkeria: kaikki pelin lisäsisältö ansaittavissa ilmaiseksi / Uutiset / pelaaja.fi

Street Fighter V palkitsee ahkeria: kaikki pelin lisäsisältö ansaittavissa ilmaiseksi

19.07.2015 // Kirjoittanut: Panu Saarenoja
11

Ensi vuonna PlayStation 4:lle ja pc:lle saapuva Street Fighter V on muuttamassa Capcomin tapaa laajentaa ja parannella taistelupelejään.

Las Vegasissa järjestetyn Evo 2015 -taistelupelitapahtuman myötä on selvinnyt, ettei Capcom ole enää pelin kehittyessä laittamassa innokkaita taistelupelaajia ostamaan useita eri versioita Street Fighter V:stä. Sen sijaan kaikki Street Fighter V:n lisäsisältö ja päivitykset tuodaan saataville aina pelin alkuperäiseen julkaisuversioon, kun Capcomilla on vain jotain, mitä se haluaa peliinsä lisätä.

Capcom on lisäksi luvannut, että kaikki tasapainopäivitykset sekä pelin järjestelmiin tehtävät hienosäädöt tullaan julkaisemaan Street Fighter V:een aina ilmaiseksi. Mitä tulee vuorostaan pelin lisäsisältöön, voi sitä ostaa kahdella eri valuuttatyypillä: Fight Moneylla tai Zennylla. Näistä Zennyt ovat oikealla rahalla hankittavia maksuvälineitä, kun taas Fight Money -valuuttaa pelaajat ansaitsevat koko ajan peliä pelaamalla.

Uusi valuuttajärjestelmä tarkoittaa, että kun Street Fighter V:een julkaistaan esimerkiksi uusia hahmoja, voivat pelaajat saada ne nopeasti käyttöönsä joko oikeaa rahaa käyttämällä tai sitten ihan vain pelaamalla peliä tarpeeksi. Koska kaiken uuden sisällön voi ostaa peliin nyt myös erikseen, annetaan pelaajille tällä kertaa enemmän valinnanvaraa päättää, mihin kaikkeen he voivat rahojaan pelissä käyttää. Jatkossa uusien hahmojen skippaaminen ei nimittäin enää tarkoita, että pelaaja joutuisi automaattisesti missaamaan joitain pelin muitakin uusia ominaisuuksia.

Vielä tiedossa ei ole, miten Capcom on aikeissa hinnoitella pelinsä lisäsältöä. Varmaa ei myöskään vielä ole, miten suuresti Zenny ja Fight Money ovat eroamassa toisistaan arvoltaan.

Capcomin suunnitelmissa on tukea Street Fighter V:tä uudella lisäsisällöllä jatkuvalla syötöllä. Yhtiössä nähdään, että uuden järjestelmän myötä pelaajat saavat peliin jatkuvasti jotakin uutta odottamisen arvoista, mikä estää peliä muun muassa väljähtämästä. Samalla koska peliä ei viipaloida enää useisiin eri versioihin esimerkiksi Street Fighter IV:n tapaan, ei huolta synny tietenkään myös siitä, että pelaajayhteisö pirstaloituisi.

Kun Street Fighter V julkaistaan, tulee pelistä löytymään valmiiksi 16 pelattavaa hahmoa, joista neljä ovat täysin uusia Street Fighter -universumissa. Tähän mennessä pelin paljastettujen taistelijoiden joukkoon lukeutuvat Ryu, Chun-Li, (Charlie) Nash, M. Bison, Cammy, Birdie ja Ken. Hahmoista kuusi ensimmäiseksi mainittua ovat testattavissa Street Fighter V:n ensiviikkoisessa PlayStation 4 -beetatestissä.

Lähde: PlayStation Blog

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän YritaEdes kuva
YritaEdes

Tuolla maksusysteemillä on vain kaksi vaihtoehtoa, joista molemmat ovat luultavasti ääripäitä, eli se onnistuu todella hyvin tai se on hirveää paskaa ja koska kyseessä on Capcom, nojaan enemmän jälkimmäisen vaihtoehdon puoleen.

Käyttäjän escudo kuva
escudo
Lainaus käyttäjältä YritaEdes

Tuolla maksusysteemillä on vain kaksi vaihtoehtoa, joista molemmat ovat luultavasti ääripäitä, eli se onnistuu todella hyvin tai se on hirveää paskaa ja koska kyseessä on Capcom, nojaan enemmän jälkimmäisen vaihtoehdon puoleen.

Ihan maalaisjärjellä voi jo päätellä että tuo pelaamalla avattava sisältö vaatii varmasti melkoisen paljon pelaamista onnistuakseen, tuskin millään parin tunnin hupipaukuttelulla saa mitään ansaittua. Ihan reilulta tuo kuitenkin alustavien tietojen mukaan vaikuttaa, odotan innolla. Tämä voi hyvinkin olla ensimmäinen ostamani Street Fighter-sarjan peli.

Käyttäjän snaketus kuva
snaketus

Eli siis vähän kun free to play pelit, mutta erona on se, että peli maksaa 60-70 euroa.

Käyttäjän JNyknn kuva
JNyknn

Periaatteessahan tämä on loistava idea, mutta toteutuksen suhteen olen erittäin skeptinen. Toivottavasti eivät ole ihan vetäneet överiksi, esimerkiksi viiden euron hahmon saa auki paukuttamalla peliä aktiivisesti 200 tuntia.

Käyttäjän gurgi kuva
gurgi
Lainaus

Capcom on lisäksi luvannut, että kaikki tasapainopäivitykset sekä pelin järjestelmiin tehtävät hienosäädöt tullaan julkaisemaan Street Fighter V:een aina ilmaiseksi.

Siis onko tälläisistä peruspäivityksistä jouduttu aikaisemmin maksamaan Street Fightereissa?

Käyttäjän Oskulock kuva
Oskulock
Lainaus käyttäjältä gurgi

LainausCapcom on lisäksi luvannut, että kaikki tasapainopäivitykset sekä pelin järjestelmiin tehtävät hienosäädöt tullaan julkaisemaan Street Fighter V:een aina ilmaiseksi.Siis onko tälläisistä peruspäivityksistä jouduttu aikaisemmin maksamaan Street Fightereissa?

Kyllä, ne on julkaistu aina ennen uuden version mukana.

Käyttäjän Riepu kuva
Riepu
Lainaus käyttäjältä snaketus

Eli siis vähän kun free to play pelit, mutta erona on se, että peli maksaa 60-70 euroa.

No siis vaihtoehtohan olisi aina ollut se, että kaikesta lisäsisällöstä veloitettaisiin oikeaa rahaa monien muiden "60-70 euron" pelien tapaan.

Lainaus käyttäjältä gurgi

Siis onko tälläisistä peruspäivityksistä jouduttu aikaisemmin maksamaan Street Fightereissa?

Ei aina, mutta silloin tällöin. Esimerkiksi Ultra Street Fighter IV toi mukanaan uusien hahmojen ohella myös uusia tasapainotuksia, joita ei Superiin tuotu.

Käyttäjän snaketus kuva
snaketus
Lainaus käyttäjältä Riepu

Lainaus käyttäjältä snaketusEli siis vähän kun free to play pelit, mutta erona on se, että peli maksaa 60-70 euroa.No siis vaihtoehtohan olisi aina ollut se, että kaikesta lisäsisällöstä veloitettaisiin oikeaa rahaa monien muiden "60-70 euron" pelien tapaan.

"Capcomin suunnitelmissa on tukea Street Fighter V:tä uudella lisäsisällöllä jatkuvalla syötöllä."

Tuo ei ole ihan normaali käytäntö täysi hintaisessa julkaisussa, ainakaan minun mielestäni. Idea on hyvä, jos juurikin sitä viiden euron hahmoa vastaan ei tarvitse pelata pelin online komponenttia sataa tuntia ja vielä mielummin voitokkaasti. Jos näin on niin se on käytännössä pakko ostaa jos haluat uuden sisällön. Eli aikalailla tuttu free to play modelista.

Mutta loppujen lopuksi kuulunkin siihen ryhmään jonka mielestä jos pelistä pyydetään 60 euroa niin sillä on koko peli saatava. DLC on syöpä.

Käyttäjän YritaEdes kuva
YritaEdes
Lainaus käyttäjältä escudo

Ihan maalaisjärjellä voi jo päätellä että tuo pelaamalla avattava sisältö vaatii varmasti melkoisen paljon pelaamista onnistuakseen, tuskin millään parin tunnin hupipaukuttelulla saa mitään ansaittua. Ihan reilulta tuo kuitenkin alustavien tietojen mukaan vaikuttaa, odotan innolla. Tämä voi hyvinkin olla ensimmäinen ostamani Street Fighter-sarjan peli.

En oletakaan, että juuri mitään saisi auki parin tunnin pelaamisella (tai no, lisävärejä ja vaihtoehto asusteita voisi oletettavasti aueta). Pointti olikin enemmän siinä, että Capcomin tuntien tuo systeemi on niin raskaasti vinoutunut, että se muistuttaa pay-2-win modelia, mikä tekisi koko systeemin turhaksi.

Käyttäjän Riepu kuva
Riepu
Lainaus käyttäjältä snaketus

Mutta loppujen lopuksi kuulunkin siihen ryhmään jonka mielestä jos pelistä pyydetään 60 euroa niin sillä on koko peli saatava. DLC on syöpä.

Mistä taas päästään siihen, että vaikka pelille on kehitelty lisäsisältösuunnitelmia, ei mikään estä pääpeliä olemasta täyden hintansa arvoinen. Street Fighter V:n tapauksessa peli myös kehittyy jatkuvasti, vaikket mitään ostaisikaan, sillä saletisti moni nettipelaaja kyllä esimerkiksi ostaa lisäsisällön ja näin pääset nettipeleissä mättämään potentiaalisesti koko ajan uusia vastustajia vastaan.

Capcomin taistelupelin tapauksessa toistuva sisältötuki ei ole varsinaisesti myöskään mitään uutta. Capcom on aina Street Fighter II:sta lähtien jatkanut taistelupeliensä kehitystä niiden ensisijaisen julkaisun jälkeen. Ennen se vain julkaisi uuden sisällön yhtenä könttänä julkaisemalla täysin uuden, maksullisen version pelistä. Nyt se voi pudotella sisältöä hiljalleen sen mukaan, miten kehitysaikataulu sallii.