
On kulunut jo lähes kaksi vuotta, kun Ubisoft "voitti" E3 2012 -messut Watch Dogsin julkistuksella. Tuolloin edellinen konsolisukupolvi vielä hallitsi viimeisen kerran messujen pelitarjontaa, mutta Watch Dogs oli ensimmäinen kunnon silmäys horisontissa häämöttäneeseen sukupolvenvaihdokseen.
Tuolloin peli myi itsensä läpi upealla visuaalisella ilmeellään, jota pyöritettiin toistaiseksi teho-pc:llä. Peli aiheuttikin kahden vuoden aikana kohun peliaiheisilla keskustelualueilla, kun upeaa ulkoasua on matkan varrella karsittu ensisilmäyksestä. Sen oli myös tarkoitus olla yksi suurimpia PlayStation 4:n ja Xbox Onen julkaisupelejä, mutta julkaisua lykättiin loppusuoran tienoilla vielä reilulla puolella vuodella.
Nyt Watch Dogs on kuluneen viikon aikana vihdoinkin julkaistu, ja hakkeriseikkailu onkin raporttien mukaan myynyt julkaisupäivänään enemmän kuin yksikään julkaisijansa Ubisoftin peli. Ja kuten tapaan kuuluu, maailma on antanut pelille tuomionsa.
Pelimedian arvostelujen keskiarvoa mittaavassa Metacritic-palvelussa Watch Dogs on kirjoitushetkellä saanut 82 pistettä sadasta PlayStation 4:llä, 81 pistettä pc:llä ja 78 pistettä Xbox Onella. Pelaajan oman arvostelun pelistä voi lukea ensi viikolla ilmestyvästä kesäkuun Pelaaja-lehdestä 141.
Nyt, kun innokkaimmat pelaajat ovat ehtineet napata pelin talteen, haluamme kuulla teidän mielipiteenne. Onko peli vastannut odotuksia? Kiinnostaako hakkerointi avoimessa pelimaailmassa, vai jääkö idea puolitiehen? Onko pelin erikoinen moninpeli onnistunut? Kirjoita omat kommenttisi ja arvostelusi joko alla olevassa uutiskommenteissa tai Pelaajalehti.comin boardeilla omassa Watch Dogs -ketjussa.





















Kommentit
Hienon näköinen peli on, mutta ilman hackseja tehtävät ovat nopeempia ja muutenkin rennompia. Taitaa mennä pelihyllyyn odottelemaan jos jossain välissä kolahtaisi enemmän..
On ollut erittäin maittava peli, ainut isompi miinus tulee ulko asusta ja alun netti ongelmista, joista tosin en itse pahemmin kärsinyt. Moninpeli on ollut hauskaa, mutta ei varmastikkaan kovin pitkä ikäistä tule olemaan. Omalla tavallaan harmittaa miten selkeästi pelistä huomaa edellisen sukupolven konsolien kampittavan tätäkin peliä, mitä nopeammin päästään eroon Wii U, Ps3 ja Xbox 360 versioiden kehittämisestä sen parempi pelien kannalta.
Uskon että on ihan hyvä peli, mutta en välitä. Ei jaks apelata tuommoisia enään nykyään.
Totta, nämä cross gen pelit saavat nyt jo riittää. Peli on ihan jees, kunhan ei odota mitään "next-gen gta: ta". Harmi että PC versio on rikki ja konsolillla valaistuseffektit ovat hieman latteat.
Onhan tää ihan hemmetin hieno pcllä ja todellakin next geniä. Hienompaan open worldiin ei pc eikä ps4 tänäpäivänä vaan taivu eikä vastaavaa ulkoasua ole yksinkertaisesti tarjolla. Pc versio ei myöskään ole rikki. Jos ei toimi niin pudota asetuksia ja tarkista kellotukset. Nyt pitää toimia vakaana kun kaikki tehot käytetään. Pelin sisältö myös iskenyt kympillä, pitkään aikaan peli mitä jaksaa pelata. Ainoa harmaita hiuksia aiheuttava asia on uplay joka on jostain syvältä maan alta servereiden ollessa tukossa.
Olen vielä melko aikaisessa vaiheessa tarinaa, mutta tuli hieman yllätyksenä, ettei asekauppiaalla ole valikoimissa ainuttakaan non-leathal -asetta. Olisi paljon osuvampaa tainnutella vastustajat hakkeroitavia kohteita ympäri hiippaillessa. Aiden Pearcelle ei vain jotenkin sovi perusväkivaltainen tapan kaikki vigilante -asenne.
Parhaita pelaamiani uusia IP:itä moneen vuoteen Titanfallin lisäksi. Ei mikään timantti vielä, mutta kyllä tä itselle maistuu paremmin kun GTA:t tätä nykyä. Pari sequelia niin saattaa olla jo aika kova pelisarja.
On siis kyllä selkeitä parannettavia juttuja, mutta hyvältä maistuu kyllä. Xbox Onella pelaan eikä mitään isompaa valitettavaa mistään.
En tiedä millä perusteella PC-versio ei olisi rikki. Muutamankin testin ja käyttökokemuksen perusteella esimerkiksi SLI tai Crossfire ei paranna suorituskykyä juuri lainkaan. Saattaa jopa jossain tapauksissa pudottaa sitä tai kaataa koko pelin. Turha siis haaveilla FullHD:ta päheämmistä resoluutioista tai usean näytön pelaamisesta, vaikka rautaa olisi koneessa tuhansien edestä. Mitä tämä on, ellei sitten paskaa optimointia? Herättää kysymyksen meneekö ne peliin nytkin uppoavat tehot oikeasti ulkoasun ja sen elottoman oloisen maailman pyörittämiseen, vai häviääkö ne jonnekkin tuon koodisekasotkun syövereihin. Näillä tiedoilla en uskalla PC-versioon rahojani sijoittaa.
PC:llä kun pelasin, oli alku melko tuskainen. Hirveetä kikkailua asetusten kanssa, että saa pelin smoothiksi vaikka koneessa on kyllä ruutia.
Pelin alussa olin melko pettynyt, mutta pelin edetessä peli kyllä parani. Hakkerointi on melko tylsää loppujen lopuksi ja hiiviskely on melko keskinkertaista. Melkein voisin sanoa jopa köyhän miehen Splinter Celliksi. Tarina on mitäänsanomaton ja autoilla ajaminen on helvettiä. Silti peli koukutti ja nauttisin siitä sen lukuisista virheistä huolimatta. Ainiin..ja Jordi on perseestä.
Watch Dogs ei ole next geniä nähnytkään, ei edes pc:llä. Todellakaan ei ole parhainta grafiikkaa vaikka Audiovarmennus tossa jotain valehteleekin. Jopa Infamous: SS näyttää helposti paremmalta.
Ja peli on rikki. Siitä on turha edes keskustella.
Hei, hienoa. Onko koskaan käynyt mielessä, että jokaista uutista ei tarvitse kommentoida jos ei ole mitään annettavaa?