Suomalainen iPhone-peli Zen Bound valittiin paraikaa käynnissä olevassa Games Developer Conferencessa Independent Games Festival Mobilessa parhaaksi iPhone-peliksi. Helsinkiläisen Secret Exitin peli sai myös kunnianmaininnan äänimaailmansa toteutuksesta. Pelin saavutukset 3d-grafiikan saralla niittivät mainetta jo Barcelonan International Mobile Gaming Awards -tilaisuudessa muutama kuukausi sitten.
Secret Exitin porukka on paikalla GDC:ssä ja studion Jani Kahrama oli kirjaimellisesti häkeltynyt festivaalivoitosta.
– Todella hyvä fiilis, ja häkeltynyt. Luulisin, että näytteilleasettaja-alueellamme on nyt enemmän tungosta kuin mitä olisi odottanut, toteaa Kahrama hymyssä suin.
Studion uusi peliprojekti sai myös paljon lava-aikaa GDC Mobilen maanantain aloituspuheessa, jossa äänessä oli entinen Electronic Arts -veteraani Neil Young, jonka uusi yritys on mobiilipeleihin keskittyvä ngcomo.
Onnittelut Secret Exitille.
