Suomalainen piraattiräiskintä hiipi PS3:lle vuosien odotuksen jälkeen / Uutiset / pelaaja.fi

Suomalainen piraattiräiskintä hiipi PS3:lle vuosien odotuksen jälkeen

18.12.2013 // Kirjoittanut: Panu Saarenoja
4

Jotkut saattavat muistaa lukeneensa vuosia sitten pelistä nimeltä Rust Buccaneers. Pienen suomalaisen Pixolane-yrityksen arcade-henkinen meritaistelupeli nousi puheeksi vuonna 2009 ja sen oli määrä saada julkaisunsa jo kaksi vuotta myöhemmin. Kauppoihin päätymisen sijaan peli katosi kuitenkin käytännössä tyystin kartalta julkaisuongelmien johdosta, kunnes jälleen kuluvalla viikolla se alkoi näyttää taas elonmerkkejä.

Tänään keskiviikkona Rust Buccaneers on pitkän odottelun jälkeen saapumassa PlayStation 3:lle Euroopan PlayStation Storen kautta. Kahdeksan euron hintainen peli tarjoaa lintuperspektiivistä kuvattua moderneilla piraateilla väritettyä botskitoimintaa 36 eri kulkuvälineen muodossa niin yksinpelin kuin moninpelitilojenkin kanssa. Meritaisteluja kun myös harrastetaan, on luonnollisesti vesifysiikoihin pyritty lisäksi panostamaan.

– Pelinkehitys oli enempi tai vähempi tauolla lähes vuosia, mutta kovan työn jälkeen saimme pelin valmiiksi yhden huoneen toimistossa kahden miehen voimin. Peliä työstettiin pääasiassa vapaa-ajalla loppuvaiheessa. Koskaan ei kannata antaa periksi, Pixolanen perustajäsen Thomas Wahlberg kuvailee.

Kokoversion ohella Rust Buccaneersista on PlayStation Storessa parhaillaan saatavilla myös kokeiluversio kiinnostuneita varten. Alta voi myös kurkata pelin tuoreimman trailerin.

Lähde: Pixolane

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän kurrinen123 kuva
kurrinen123

No, jo kestikin... Uskoin jo että ei tule enään ollenkaan.

Käyttäjän Airus kuva
Airus

Aah Rust Buccaneers. Tästähän tosiaan hölistiin silloin vuonna kivi ja keppi. Taisi olla teemana nykyajan merirosvous ellen ihan hakoteillä ole. Pitääpä ainakin testailla kokeiluversiota ja katsoa miten iskee. Täytyy kyllä sanoa, että oli täysin unohtunut koko tuotos itsellä.

Käyttäjän Kaze88 kuva
Kaze88

Aikoinaan taidettiin perua tuon julkaisu kun uutisissa pyöri juttuja kun Somali piraatit ottivat MV Maersk Alabama paatin haltuunsa jne. Pixolanen tyypit olivat juuri silloin käyneet kaverin koululla luennoimassa kun peliä oltiin perumassa, oli kuulemma ollut aika masentava luento. Huippuhomma nyt kuitenkin että saivat pelin tehtyä ja julkaistua!

Käyttäjän onnistunyt kuva
onnistunyt

Ainakin valtavirrasta poikkeava peli, vaikka tässäkin ammutaan. Kiinnostuin.