
From Softwaren toimintaroolipeli Dark Souls II on näyttäytynyt kansalle. Yhdessä IGN:n ja julkaisija Namcon kanssa pelin ohjaaja Yui Tanimura on tarjonnut ensimmäisen videokatsauksen tuotokseensa kommenttien kera.
Videolla pelaajille esitellään useampaa erilaista tilannetta, joista moni päättyi tuttuun Souls-tyyliin erilaisiin kuolematilanteisiin. Tanimura onkin halunnut korostaa, että haastavista tilanteista selviytyminen ja moisesta ilmaantuva tyydytyksen tunne halutaan pitää tärkeänä tekijänä myös Dark Souls II:ssa.
Muutamia uudistuksiakin videolla toki nähdään. Yksi näistä oli mahdollisuus sytyttää ja kantaa soihtuja, mikä luonnollisesti tarjoaa pelaajille näkökyvyn pienempiin tiloihin, mutta pitää pelihahmon käsistä toisen varattuna. Toinen mielenkiintoinen tapaus oli tilanne, jossa lukitun portin takana olleen hirviön suututtamalla otus tuhosi esteensä pelaajan kimppuun hyökätäkseen.
Videon voi kurkata ohesta. Yllä olevaan kuvagalleriaan on myös ujutettu läjä kuvia. IGN:n kyselyhetken Tanimuran kanssa voi kurkistaa tästä.
Dark Souls II:n on kerrottu saapuvan ainakin PlayStation 3:lle, Xbox 360:lle ja pc:lle.
































Kommentit
Pakkohan se on myöntää että vähintäänkin näyttää hyvältä, toki edelleen jännittää mitä sieltä sit ajallaan on tulossa. Kunhan vain eivät kiirehdi peliä myyntiin sillä sen verran ainakin itse maltan odottaa.
OMG! Näytti kyllä aivan fantastiselta. Kohtaus jolla lohikäärmeet lenteli yläpuolella ja tyyppi käveli siltaa pitkin, huh, nyt ollaan seuraavalla sukupolvella. ai että
Hemmetti näyttihän tuo hyvältä aikalailla kaikinpuolin. Uusia vihollisia, uusia erittäin mielenkiintoisia mutta synkkiä paikkoja (paras oli tuo missä nuo lohikäärmeet lensivät pelaajan yläpuolella), nopea jouskari näytti mukavalta. Muutenkin näytti että tuossa otti kohtalaisen hyvin lämääkin eli ainakaa sen saralla ei ole taidettu antaa helpotuksia vaikeudessa, pari hittiä niin nirri voi lähtä. Veikkaan että ei ihan tasana fps tule olemaan ainakaan tuossa lohikäärme kohtauksessa ps3/xbox360. Varmasti tulossa myös nextgenille.
Kaze88, oletko varma että se edes tulee ps3/xbox 360:lle? Voinee olla puhtaasti nextgen-peli, jota itse ainakin toivon :)
From software on käsittääkseni varmistanut, että peliä kehitetään Xbox 360:lle, PS3:lle ja Windows PC:lle.
Can't wait this shit!
Heitin tosiaan uutiseen vielä maininnan siitä, mitä alustoista on tähän mennessä kerrottu.
Hyvältä kieltämättä näytti.
Ilmeisesti ollaan palaamassa Demon's Soulssin tyyliseen parannus mekanismiin, kun en ainkaan pulloa ollut näkevinäni ja videolla parannettiin jollakin ihme kivellä joita oli x määrä. Dual wielding on ilmeisesti juttu ja nuo seinien läpi rynnivät vihut on mielenkiintoinen idea, pitää vain toivoa etteivät ne ole pelkästään skriptattuja eventtejä.
Näyttää current gen -grafiikalta. Skyrimiä hiljaksiin boksilla pelanneena grafiikat näyttää melko liki saman kaltaisilta. Nyt kun video nähty niin toivoisi pelin mielelään olevan vasta next gen. Video kuitenkin herätti sen verran kiinnostusta että pitäisi tuo ykönen joskus hankkia.
Tuossa kymmenen minuutin haastattelussa kerrottiin, että myös Estus flask on pelissä.
Demon's Souls tuli joskus hankittua, mutta eihän siinä päässyt ensimmäistä vihollista pidemmälle. Dark Souls kiinnosti, mutta kova vaikeustaso oli liian kova kynnys, joten peli jäi hankkimatta, kuten jää tämäkin. Jos tähän sarjaan joskus tulee helppo vaikeustaso Ninja Gaidenien tapaan niin sitten asia on eri.