
Euroopassa alkujaan vuonna 2004 Gamecubelle saatu klassikkoroolipeli Tales of Symphonia kääntyy seuraavaksi pc:lle.
Julkaisija Bandai Namcon toimesta peli on tarkoitus tuoda Steamiin ensi vuoden puolella. Pelin pc-käännös pohjautuu PlayStation 3:lla viime vuonna nähtyyn Symphonian teräväpiirtokäännökseen, joten oletettavasti peliä päästään pc:lläkin pelaamaan vielä sekä englannin että japanin kielellä.
Myös lokakuussa julkaistavasta Tales of Zestiriasta on julkistettu nyt erikoisversio. Sekä PlayStation 4:lle että PlayStation 3:lle saatava paketti mahduttaa itse pelin mukaan niin neljä chibi-figuuria, kangastaidetta, puolen tunnin pituisen anime-DVD:n kuin myös valikoiduista kappaleista koostetun ääniraita-CD:n. Tarjolle saadaan myös metallikannet.
Kaikkien eri Zestiria-versioiden ostajille Namco lupaa lisäksi ylimääräisiä Mystic Arte -lisäsisältöiskuja pelin Mikleo-, Lailah- ja Alisha-hahmolle . Mikäli Zestirian ostaa myös vielä heti julkaisussa, saa peliin ilmaiseksi mukaan myös Alisha's Story -lisäsisältötarinan.
Steamissa Tales of Zestiriasta on käynnistetty myös erikoinen ennakkotilauskampanja. Riippuen pelin saamista ennakkotilausmääristä voivat pc-tilaajat saada pelin mukaan sekä lisäsisältöasusteita että parhaimmassa tapauksessa myös mahdollisuuden ladata Tales of Symphonian ilmaiseksi, kun se pc:lle vain tuodaan.
Tales of Zestiria saadaan PlayStation 4:lle ja PlayStation 3:lle 16. lokakuuta ja pc:lle 20. lokakuuta.
Lähde: Tales of Blog






















Kommentit
Onkos tietoa onko tuo vain peruspeli vai sisältääkö PS3 version tapaan Dawn of the New Worldin?
Jännät on kamat erikoisversiossa, vaikka pelistä en tiedäkään mitään.
Dawnia ei ole missään vaiheessa nimeltä mainittu. Nimenomaan Bandai on puhunut lähinnä vain Tales of Symphoniasta yhtenä pelinä.
Ja vaikka käännös ei sisältäisikään DotNW:ia, ei se paljoa haittaa kun kyseessä on nii paska 'jatko-osa'.
Sit kun vielä verkkokauppa.com sais tän kauppaansa ni vois ennakkotilata. Toivottavasti saavat.