
Metroid-pelisarjan meksikolainen serkku Guacamelee! on saapumassa myös osaksi uusimpien konsolien pelitarjontaa. Asiasta on nyt virallisesti uutisoinut viihdesivusto IGN, joka itse asiassa lipsautti maailmaan vihiä uudesta versiosta alkujaan jo parisen kuukautta sitten.
Sekä Xbox Onella, PlayStation 4:llä että Wii U:lla (ja Xbox 360:llä) julkaisunsa on "pian" saamassa Guacamelee: Super Turbo Championship Edition. Pc:llä jo nähdyn Gold Editionin tapaan uusi versio tarjoaa pääsyn sekä alkuperäiseen Guacamelee!-seikkailuun että myös siihen julkaistuun lisäsisältöön. Ilmeisesti odotetavissa on samalla myös hieman muutamia muitakin uusia kykyjä ja pomovastuksia.
Viime kesäkuun Pelaaja-lehdessä Guacamelee! nähtiin erittäin positiivisena ilmestyksenä. Lue arvostelu tästä.
Lähde: IGN





















Kommentit
PS4:llä pelaan sitten, kun kerran cross-buy on. (luultavasti)
Epäilen tätä itse asiassa. PS3- ja Vita-versio ovat nimittäin sisällöltään oletuksena suppeampia pelejä.
Jahas, mainiota että ei tullut ostettua tätä PS3:lle vaikka vähän jo innostikin. Saapa nyt paremman version ja vähän helpommalla asennuksella kuin mitä nuo PS3:n rumbat. Ihme säätämistä päivitykset ja pelien lataamiset.
Ihan vasta piti testata yhtä pikkupelin demoa mutta jäi välistä kun siihen oli tullut päivitys & päälle (uusiksi!) asennus ja siihen se aika sitten menikin kun sen verran pikaisella aikataululla piti testata. Ja tietenkään päivitystä ei ladata erikseen vaan koko pelin tiedosto ladattiin (ja asennettiin) uusiksi. Tosi loogista. Ja tämä pelkän demon osalta. Ei oikein inspaa ostella latauspelejä PS3:lle siis.
Empä ole noin joutunut tekemään kertaakaan, vaikka lähe sjoka dmeon olen ladannut ja lähes kaikki pelini lataan storesta nykyään.
PS3 päivityssysteemi tosiaankin on erittäin huonosti suunniteltu, mutta ei varmaan vuonna 2006 tuollaisia osattu kauheasti odottaakaan. Ellei laita yöksi lataamaan, niin kyllähän se pistäisi vituttamaan ensin ladata 10 gigan peli, sitten kauhean pitkän asennuksen jälkeen saada viesti että sille on päivitys.
Jäi itseasiassa mietityttämään, koska Gold versiohan oli peruspeli + lisäsisältö, onko tuon uusimman version sisältö tulossa myös muille alustoille? Tuli humblesta napattua mutta backlog on aivan järkyttävän suuri ja ni no kuni vienyt kymmeniä tunteja aikaa.
Mitä! Tämähän on tullu plussasta. Miksi tätä kukaan ostais?
Kaikilla ei todellakaan ole mitään plussaa! Hyi v*ttu! :D
Saihan tämän pelin PC-version (Gold Edition) myös Humble Bundlesta, ja ihan itse valitsemallaan hinnalla.