The Elder Scrolls V: Skyrimissä "loputtomasti" sivutehtäviä / Uutiset / pelaaja.fi

The Elder Scrolls V: Skyrimissä "loputtomasti" sivutehtäviä

9.11.2011 // Kirjoittanut: Panu Saarenoja
18

Perjantaina kauppojen hyllyt valloittavan The Elder Scrolls V: Skyrimin luvataan sisältävän loputtomasti pelattavaa. Pelin ohjauksesta vastannut Todd Howard nosti Wired.com-sivustolle annetussa haastattelussa esiin heidän niin sanotun Radiant Quest -systeeminsä, joka pelaajan edistymisen mukaan luo peliin satunnaisia sivutehtäviä. Pelaaja voikin näin saada esimerkiksi majatalon isännältä yllättäen tehtävän metsästää kymmenen rosvoa toistaiseksi vielä tutkimattomalta alueelta.

Systeemiä hyödynnetään myös pelin eri kiltojen kanssa. Tehtyään esimerkiksi jokaisen ennaltarakennetun varaskillan tehtävän, ovat jatkossa ryhmittymältä saatavat keikat satunnaisesti rakennettuja varastelutehtäviä.

Lähde: Wired.com

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Kapache kuva
Kapache

IMAGE(http://s3.amazonaws.com/kym-assets/entries/icons/original/000/003/619/Untitled-1.jpg?1288903617)

Käyttäjän Hooumeri kuva
Hooumeri

Osuva kuva ekassa kommentissa..

Käyttäjän Balnazzard kuva
Balnazzard

Kuulostaa kylläkin melko tylsiltä itseään toistavilsta sivutehtäviltä....juurkin näitä WoWin "tapa 10 sikaa, saat pöksyt" tehtäviä, joista mielenkiinto loppuu HYVIN äkkiä...noh mikäs siinä jos tykkää, todella toivon, että noissa vähemmän hianoissa sivutehtävissä olisi kuitenkin hiaman vaihteluakin, katsotaan mitä tuleman pitää....pessimisti ei pety!

Käyttäjän Aguero kuva
Aguero

Kun Oblivionissa olin pelannut tarinan läpi, killat sekä Shivering Islandin läpi niin aloin katsomaan mitä tehtäviä olisi vielä jäljellä. Käy kalastamassa ja tuo 10 kalaa tjsp, ei hirveesti riittänyt mielenkiinto tälläsiin. Olisit voineet luoda vaikka editorin missä pelaajat olisivat voineet tehdä sivutehtäviä toisilleen. :D

Käyttäjän Burning kuva
Burning

Joku online ranking voisi olla sellainen porkkana, että näitä randomeja sivuhtehtäviä jaksaisi suorittaa loputtomasti uudestaan. Meinaan, sen jälkeen kun pelistä on kaikki saavutukset saavutettu, ei nämä random questit tuskin enää jaksa oikein kiinnostaa. Oblivionissakin taisi olla ainakin siellä Arenalla random taistelu generaattori, mutta eipä tuo taistelu enää siellä sen jälkeen jaksanut kiinnostaa kun korkein titteli tuli hankittua.

Käyttäjän Kapache kuva
Kapache
Lainaus käyttäjältä Aguero

Kun Oblivionissa olin pelannut tarinan läpi, killat sekä Shivering Islandin läpi niin aloin katsomaan mitä tehtäviä olisi vielä jäljellä. Käy kalastamassa ja tuo 10 kalaa tjsp, ei hirveesti riittänyt mielenkiinto tälläsiin. Olisit voineet luoda vaikka editorin missä pelaajat olisivat voineet tehdä sivutehtäviä toisilleen. :D

Siis pcllähän on kenttä editori, jolla voi tehdä tehtäviä jne. Modi sivustoilta löytyy lisää tehtäviä, aseita, grafiikka pätsejä jne..

Käyttäjän menu kuva
menu

ottaisin kyllä ennemmin vähemmän questia jos olisi käsin kirjoitettu peliä varten kuin loputtomasti näitä tapa 10xrotta ja saat 5silver ja 250xp

Käyttäjän Yerted kuva
Yerted

Voi voi, petyin itse oblivionin pelattavuuteen kovinkin paljon ja en sitä jaksanut pelailla, skyrim kiinnostaisi kovin mutta ei ole vielä päässyt kokeilemaan pelituntumaa, liikkumista jne. Kommentteja huomenna tai jo niiltä jotka tietävät pelattavuudesta!

edit: Ainiinjuu, collector's edition kiinnostaisi toodella paljon behind the scenes dvdn myötä. :)

Käyttäjän Riukkuli 94 kuva
Riukkuli 94

En tiedä oliko tornion prisma vähänetu ajassa laittanut tätä varastoihin mutta skyrimi oli jo maanantaina ostettavissa sieltä , arvakkaa kenelle tarttu mukaan :D

Käyttäjän Kaze88 kuva
Kaze88
Lainaus käyttäjältä Kapache

Lainaus käyttäjältä AgueroKun Oblivionissa olin pelannut tarinan läpi, killat sekä Shivering Islandin läpi niin aloin katsomaan mitä tehtäviä olisi vielä jäljellä. Käy kalastamassa ja tuo 10 kalaa tjsp, ei hirveesti riittänyt mielenkiinto tälläsiin. Olisit voineet luoda vaikka editorin missä pelaajat olisivat voineet tehdä sivutehtäviä toisilleen. :D

Siis pcllähän on kenttä editori, jolla voi tehdä tehtäviä jne. Modi sivustoilta löytyy lisää tehtäviä, aseita, grafiikka pätsejä jne..

Olikohan se Todd Howard joka yhessä haastattelussa sanoi että mahdollisesti suosituimmat pc modit voisi siirtää myös konsoleille DLC kamaksi. tiedä sitten oisko se ilmasta vai maksullista.