The Legend of Zelda -sarjasta överillä toiminnalla kyllästetty sivuosa! / Uutiset / pelaaja.fi

The Legend of Zelda -sarjasta överillä toiminnalla kyllästetty sivuosa!

18.12.2013 // Kirjoittanut: Panu Saarenoja
17

Nintendon klassinen The Legend of Zelda -sarja on lähtemässä valloittamaan uusia uria. Tuoreimmassa Direct-lähetyksessään kiotolaispelitalo julkisti työnimellä Hyrule Warriors kulkevan Wii U -pelin, joka tuo yhteen Zelda-sarjan maailman ja Dynasty Warriors -pelien toiminnan.

Peliä kehittää ensi vuotta silmällä pitäen Dynasty Warriors -sarjoja työstänyt Tecmo Koei. Juuri paljoa yksityiskohtia ei pelistä ole vielä jaettu, mutta esimakua tulevasta saa jo oheisesta trailerista.

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Hugejorma kuva
Hugejorma

En kyllä lämmennyt tälle tuotokselle yhtään. Lisäksi odotin hieman graafisesti päivitetympää Zeldaa.

Käyttäjän Megaman kuva
Megaman

Ei ei ei......Ei lähde kyl yhtään. Mikä pointti tässä on??

Käyttäjän Riepu kuva
Riepu

Mutiskoon muu maailma kyynelissään. Dynasty Warriorsin maailma ei koskaan napannut, mutta pelillisesti meno onkin sitten hauskaa aivot narikkaan -mättöä. Day one!

Käyttäjän frozen kuva
frozen

idea näyttäisi olevan että hakataan paikalla olevia massoja kunnes isompi pomo tulee

Käyttäjän Jarppa kuva
Jarppa

Milloin Dynasty Warriors olisikaan ollut grafiikan huippulla? Pointtina on yhdistää Dynasty Warriors tyylistää ison mittakaavan melee-combattia Nintendon tunnetuimman miekkasankarin miljöön. Aika lailla match made in heaven :)

Käyttäjän Carpio kuva
Carpio

Itseasiassa olen aina halunnut koittaa Dynasty Warriors-pelisarjaa, mutta jostain syystä se on jäänyt kokematta. Nyt tulee ainakin hyvä syy päästä vihdoin ja viimein koittamaan miltä moinen, usein pelimediassa nähty toiminta tuntuu.

Käyttäjän Muksu kuva
Muksu

"Not final name" reps. Pikkuisen tuli puun takaa tämä julkistus.

Käyttäjän redshift kuva
redshift

Taattua Dynasty Warriors laatua tulossa, eli ei tarvitse koskea pitkällä tikullakaan.

Käyttäjän Mikanes kuva
Mikanes
Lainaus käyttäjältä Hugejorma

Lisäksi odotin hieman graafisesti päivitetympää Zeldaa.

Onneksi tällä ei itse pääsarjan kanssa ole mitään tekemistä, eikä varmasti vaikuta muutenkaan emopelin tuotantoon millään tavalla. Lisäksi noin ulkoisesti tämä on Tecmo Koein viimeaikaisten Dynasty Warriors pelien kaltainen, joskin hieman värikkäämpi ja päivitetympi. Mutta kuten muutamat muutkin toimittelivat, niin ihan mukavaa aivotonta mättöä tämä tarjoaa. Ei millään tavalla ainakaan ärsyttänyt trailerin perusteella, joten hyvä kai jo sekin. Lisäksi en tuota metalliteemaista Zelda-tunnaria uskonut kuulevani muualla kuin korkeintaan YouTubessa näiden peliaiheisten cover-artistien säestämänä.

Käyttäjän Teräskäsine kuva
Teräskäsine

Pelottaa vähän tälläinen touhu, sillä Zelda on pyhä pelisarja.

Luultavasti tulee pelkästään halvalla ladattavaksi.