
Eidos Interactiven pitkäikäinen johtaja Ian Livingstone on jättämässä yhtiön. Samalla taakse jää myös Eidosin vuonna 2009 hankkinut emoyhtiö Square Enix, joka vahvisti Livingstonen lähdön virallisessa blogissaan.
Livingstone vaikutti osana Eidosia 90-luvulta asti ja oli näin puskemassa markkinoille pelejä kuten Tomb Raider, Legacy of Kain, Hitman, Thief ja Deus Ex. Tätä ennen hän oli jo myös yksi Warhammerista tunnetun Games Workshopin perustajista ja Fighting Fantasy -kirjojen luojista.
Vuodenvaihteessa Brittiläisen imperiumin ritarikunta myönsi Livingstonelle arvonimen komentaja.
Jatkossa mies on aikeissa jatkaa muun muassa pyrkimyksiään parantaa tietotekniikan opetusta Britanniassa. Pelialalla hän on toimivassa tulevaisuudessa vielä erityisesti mobiilipeleihin ja sosiaalisiin peleihin keskittyvänä neuvonantajana ja yrittäjänä.
Lähde: Square Enix





















Kommentit
On muuten hyvät franchiset, joista kohta lähes kaikki herätetty loistavasti takaisin eloon. Tomb Raider oli loistava, Deus Ex samoin, Hitman pienine typeryyksineenkin viihdyttävä ja Thief vaikuttaa mainiolta. Enää Soul Reaver henkiin niin on tuo perhe voimissaan :)
olisi kiva tietää millä lailla nämä pomot oikeasti ovat olleet vaikuttamassa näihin peleihin kun yleensä joku muu kuin ne ovat ollet keksimässä ja tekemässä ne