Tuhovoimainen Crackdown 3 vahvistui pc:lle, julkaisussa kuitenkin kestää / Uutiset / pelaaja.fi

Tuhovoimainen Crackdown 3 vahvistui pc:lle, julkaisussa kuitenkin kestää

14.06.2016 // Kirjoittanut: Panu Saarenoja
2

Varsin tarkalleen kaksi vuotta sitten ensi kertaa Xbox Onelle paljastettu Crackdown 3 on matkalla nyt myös virallisesti Windows 10 -koneille. Tieto on tuotu julki E3-messujen alla pelin omien kotisivujen kautta, joskin samalla on vahvistunut, ettei peli saa julkaisua missään muodossa ennen vuotta 2017.

Crackdown 3 on kehitetty tulevaisuutta ajatellen. Siitä löytyy moninpeli, joka tulee vielä määrittelemään, miltä pelien pelaaminen tuntuukaan jatkossa. Kehitystyön edistyessä meille on tullut kuitenkin selväksi, että pelin moninpeliosuuden saaminen kesäksi fanien käsiin olisi haastavaa ilman kompromisseja, pelisarjan luoja Dave Jones selittää Crackdown 3:n kotisivuilla.

Viimeksi Crackdown 3:a esiteltiin isosti viime vuoden E3-pelimessuilla, joiden yhteydessä siitä tuotiin esiin juurikin sen pilviteknologiaan nojaavaa hyvin tuhovoimainen moninpelikokemus. Peliin on kyllä luvattu vielä sen kilpailullisen puolen rinnalle myös jonkinlaista kampanjatilaa.

Saapuessaan Crackdown 3:n luvataan kuuluvan osaksi Microsoftin maanantaina julkistamaa uutta Play Anywhere -ohjelmaa. Ostamalla pelin siis digitaalisesti esimerkiksi Xbox Onelle, saa sen samalla ostokerralla itselleen pelattavaksi myös Windows 10:lle.

Lähde: Crackdown 3 (kotisivu)

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Boblick kuva
Boblick

Voisi otsikkoonkin ihan tarkentaa PC:n sijaan, että tulee saataville Win 10 Storeen. Ei tulisi kuviteltua, että se tulee muillekkin Windows-versioille. Muutenkin olisi selkeämpää uutisoinnissa, että Win 10 Storen pelit eriteltäisiin PC-peleistä.

Käyttäjän snaketus kuva
snaketus
Lainaus käyttäjältä Boblick

Voisi otsikkoonkin ihan tarkentaa PC:n sijaan, että tulee saataville Win 10 Storeen. Ei tulisi kuviteltua, että se tulee muillekkin Windows-versioille. Muutenkin olisi selkeämpää uutisoinnissa, että Win 10 Storen pelit eriteltäisiin PC-peleistä.

Miksi? Ne on käytännössä pc-pelejä. Juuri näin se pitääkin uutisoida.