
Square Enix on jälleen esitellyt 3DS:n Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distancen pelillistä antia. Ohessa oleva japaninkielinen koostevideo käy erityisesti läpi muutamaa minipeliä sekä Dream Eater -otusten kanssa harrastettavaa säätämistä, kuten esimerkiksi otusten jalostamista.
Samaan syssyyn Square Enix tarjoaa myös viimein hieman tarkemman silmäyksen pelin niin sanottuun Drop-mekaniikkaan. Uusi erikoinen idea määrittelee aika ajoin, milloin pelaaja saa ohjattavakseen minkäkin pelin kahdesta päähenkilöstä sen sijaan, että pelin varsinainen tarina esimerkiksi ottaisi ohjaksia käsiinsä.
Vastaavista pelikuvavideoista on uutisoitu myös aikaisemmin.
Varsinaista julkaisupäivää seuraavalla Kingdom Heartsilla ei lännessä vielä. Pelin on kuitenkin veikattu saapuvan kesäksi Eurooppaan.





















Kommentit
Jaa, eipä tarvinnut ensimmäistä lausettakaan loppuun lukea, kun siinä jo 3DS mainittiin. Missä viipyy PS3 KH?
KH3:a kehiin nyt ku olis jo!!!!!!
Tulee mieleen juutalaisten messiaan odotus. Kieltämättä paljon potenttiaalia tässä 3DS:n KH:ssa, täytyy pitää silmät ja korvat auki.
Corepelaajana ärsyttää, kun tätä hienoa pelisarjaa väsätään vain casuaalikonsoleille, kun kaikesta saisi enemmän irti isommilla konsoleilla. Ei oo kivaa ku casuaalikone pistetään corepelaajan konsolin edelle.
Alkaa itkettää... Yritin etsiä tuolle väitteelle perusteluja, mutta ei niitä löytynyt mistään. Käsikonsolit eivät ole suunnattu millekkään yhdelle yleisölle, eivätkä ole niiden pelitkään. Kun tuon viestin luki niin tuli selväksi ettet ole koskaan pelannut varmaan käsikonsoleilla muuta kuin Nintendogsia.
Mulle tuli oikeastaa mieleen se, että hitto kun tulee laitteelle mitä en omista enkä aijo hankkia. KH ja KH2 tulivat PS2:lle ja sen jälkeen ei ole "kunnon" konsolilla pelisarjaa näkynyt. Olisiko jo aika?
PS. Tässä en kritisoi 3DS:ää mitenkään.
Word up.
Tähänkin pelisarjaan voisi joskus tarkemmin tutustua, harmi vaan etten omista PS2:sta. Muutenkin mielenkiintoinen sarja kun osia tulee kaikille mahdollisille koneille: PS2, GBA, DS, PSP ja 3DS. Varmaan KH3:n jälkeen tulee taas yli 6 vuotta sivuosia, joilla on epämääräisiä nimiä, ja sitten KH4. :)