
Ohion osavaltion tutkimus moninpelitilojen vaikutuksesta pelaajien käytökseen osoittaa yhteistyöpelaajien olevan kilttejä. Vastavuoroisesti yksin muita vastaan kamppailevat ovat itsekkäitä myös pelien ulkopuolella.
Verkkoräiskintäpelejä pelannut tutkimusryhmä jaettiin useisiin ryhmiin ja he pelasivat pelejä joko yhteistyö- tai yksinpelitiloissa.
Pelisessioiden jälkeen osallistujat laitettiin testiin, jossa heidän tuli jakaa saamiaan kolikoita tai vaihtoehtoisesti pitää ne itsellään. Pähkinänkuoressa yhteistyöpelaajat jatkoivat peleistä totuttua käyttäytymista paljon paremmin kuin yksinpelaajat, jotka aluksi yrittivät jättää muut ryhmäläiset kylmäksi.
Ohion osavaltion yliopiston professori David Ewoldsen sanoo tutkimuksen osoittavan, että pelien yhteys aggressiivisuuteen ei johdu pelin luonteesta, vaan siitä miten sitä pelataan. Tutkimusta pidetäänkin hyvänä vastalauseena väitteille, joiden mukaan väkivaltapelit ruokkivat aggressiota. Ewoldsonin mielestä suhde on paljon monimutkaisempi.





















Kommentit
Nyt opimme taas jotain uutta...........
Ajattelen sen näin että ne pelit mitä pelaaja pelaa, kuvastaa pelaajan persoonallisuutta. Ja vihdoinkin joku sano et pelien yhteys pelaajiin on paljon monimutkaisempi kuin mitä luullaa. Kaikkea ei voi vain lakasta maton alle ja sanoo et pelien syy peleissä oli väkivaltaa. Vähän samaa sano kaikki mielensäpahottajat hevi metallista miten se tekee nuorista väkivaltasia. Ei olla pitkälle päästy jos vieläkii pitää jankata periaatteessa samasta aiheesa eli koskaan syy ei voi olla ihmisen vaan se syy tulee jostain muualta.
Hyvä vaan, että asiaa tutkitaan. Mitä enemmän tutkimustietoa, sitä vähemmän "Esko loi Pekkaa, koska CoD" -tyylisiä otsikoita. Silloin voidaan mahdollisesti pureutua yksilön pahan olon alkuperään eikä vain lakaista sitä suoraan pelaamisen tai muun viihteen syyksi. Taitaa monesti olla niin, että pelaaminen on enemmänkin seuraus, ei varsinainen syy.
Mitä itse tutkimukseen tulee, niin tulokset olisivat varmaan saman suuntaisia, jos verrattaisiin nyrkkeilijää ja futispelaajaa heti suorituksen jälkeen.