
E3-messuilla virallisesti julkistettu Mass Effect: Andromeda jää vaille tuttuja kasvoja.
Pelin kehitystä luotsaava ohjaaja Chris Wynn on kertonut uteliaalle fanille Twitterissä, ettei aiemmista peleistä tuttujen keskushahmojen tapaaminen Andromedassa käy järkeen tarinallisesti. Peliä kehittävä BioWare on aiemmin vahvistanut pelin sijoittuvan pitkälle tulevaisuuteen alkuperäiseen trilogiaan nähden, ja aikahyppy lienee syynä myös Wynnin kantaan.
@_Anderzzz story wise, it wouldn't make much sense.
— Chris Wynn (@The1Wynn) 10. elokuuta 2015
Wynn ei pysty kuitenkaan sulkemaan satunnaisten sivuhahmojen cameorooleja täysin pois laskuista. Pelin käsikirjoitus ei ole valmis, eikä kaikkia hahmoja ole vielä kirjoitettu sisään maailmaan.
Mies kuitenkin vakuutteli Twitter-vastauksesta huolestuneille, että peli tulee olemaan tiiviisti yhteydessä aiempiin Mass Effecteihin monin muin tavoin, jotka saavat fanit tuntemaan olonsa kotoisaksi. Paluun tekevät muun muassa Mako-mönkijä sekä Mass Effect 3:n taistelujärjestelmään vahvasti pohjautuva toiminta, jota on Andromedaa varten rukkailtu entistä dynaamisemmaksi.
@Linkenski your assumption is a safe one. There are some new elements that make it more dynamic, but overall similar feel.
— Chris Wynn (@The1Wynn) 11. elokuuta 2015
Mass Effect: Andromedaa kaavaillaan ensi vuoden jouluksi Xbox Onelle, PlayStation 4:lle ja pc:lle.
Lähde: Chris Wynn (Twitter), VG247





















Kommentit
Hyvä juttu, että ovat lähteneet rakentamaan täysin uuttaa tarinaa uusilla hahmoilla, eikä vain nojata nostalgiaan ja vanhojen tuttujen hahmojen suosioon.
Hyvä näin. Jotkut cameot on ihan ok. Toivottavasti ei myöskään tue mitään talletuksien siirtoja aikasemmista tai tarinan suuntavalintoja alussa. Aika aloittaa puhtaalta pöydältä, ihan aidosti eikä valinnanvapaasti. Yksi eniten odottomiani pelejä satavarmasti.
Ohjaintuki lienee pclläkin. Vieläkin pelaanatta 2-3 kun ei vaan hiirellä jaksa ja ps3lla kolmonen oli niin tökkivä ja ruma ettei vaan pystynyt.
Hiirellähän se onnistuukin vasta. En voisi kuvitella, että olisin pelannut ME2:sen nightmarella, vai mikä se vaikein taso oli, läpi ohjaimella, teki välillä höpöö hiirelläkin.
Insanity taso on se vaikein, tuli PS3:lla tahkottua platinatrophy kakkososasta ja oli kyllä suhteellisen haastava keikka. Mutta lopussa kiitos seisoo. Itse uutiseen sen verran että minunkin mielestä hyvä että rohkeasti aloittavat puhtaalta pöydältä. Vaikka paljon pidinkin alkuperäisen trilogian hahmoista niin en epäile hetkeäkään etteikö Bioware osaisi kehittää jotain ihan yhtä mieleenpainuvaa kokemusta uudestaankin.
Saisivat aika huimasti parantaa tuota räiskinnän tasoa, kolmosessa se oli parhaimmillaankin ihan ok-tasoa.
Kolmosen kaikki lisärit oottais koneella peluuta. Oon käsittänyt, että niitä jokaista ei pääsekään noin vaan pelaamaan, mikä kyllä tuntuu paskalta. Olisivat vaan laittaneet jokaisen lisärin näkymään suoraan siihen avaruuskarttaan. Pfhh...
Pääsee niitä lisureita ihan milloin vain tahkomaan. Luet vain tehtävälistasta minne pitää mennä. Tosin Citadel DLC:n suosittelen pelaamaan vasta juuri ennen viimeistä tehtävää eli [spoiler]Maahan paluuta[/spoiler].
Luulisi tässä ainakin joidenkin hahmojen jälkikasvua vilahtavan.
Jos miettii iän puolesta ja olettaen miten kauvaksi tulevaisuuteen sijoittuu niin vanhoista hahmoista joilla mahdollisuus pitkään ikään olisi: Liaralla ja Gruntilla. Molemmilla myös loistavat ääninäyttelijät niin mielellään näkisi heidän vanhempia versioita edes cameo rooleissa.