Uudet Pokémonit saapuvat tällä viikolla! Tässä vielä uusi traileriannos ennen julkaisua / Uutiset / pelaaja.fi

Uudet Pokémonit saapuvat tällä viikolla! Tässä vielä uusi traileriannos ennen julkaisua

11.11.2019 // Kirjoittanut: Panu Saarenoja
11
Pokémon, Sword, Shield, Game Freak, Nintendo, The Pokémon Company,

Pokémon Swordin ja Shieldin tuloon ei tarvitse valmistautua enää pitkään, sillä pelikaksikon tulo koittaa tämän viikon perjantaina. Mikäli sormet kuitenkin syyhyävät jo kovasti, voi pelien tuore traileri vielä ennakkoon tarvittavan taskuhirviöannoksen.

Uudesta trailerista on olemassa parikin eri versiota, sillä varsinkin leikkausjärjestelyjen myötä länsimainen pätkä on hippusen lyhyempi kuin sen japanilainen vastine. Molemmat keskittyvät kuitenkin tiivistämään yhteen viimeisen kuukauden ajan tehtyjä julkistuksia  muutamin uusin sisältöväläytyksin.

Hiljattain The Pokémon Company julkisti YouTube-kanavallaan myös yhden hyvin spesifisen musiikkimaistiasen tulevista peleistä. Näyte keskittyy Undertale-luoja Toby Foxin säveltämään kappaleeseen, joka päätyi peliin Foxin ystävystyttyä Twitterin kautta Game Freak -muusikko Gō Ichinosen kanssa. Senkin voi kuunnella ohesta.

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän mecha_no_maniac kuva
mecha_no_maniac

Toby Foxhan on työstänyt myös sen Game Freakin toisen pelin eli Townin (tai nyttemmin Little Town Heron) soundtrakkia.
Tästä onkin ehditty jo naljailla, että lopulta Townin soundtrakki tulee myymään paremmin kuin itse peli. Ja näillä näkymin se voisi olla jopa mahdollista, kun vilkaisee miten penseän vastaanoton Little Town Hero on saanut.

Kieltämättä aika jännä veto, että Game Freak antaisi jonkun länsimaalaisen tehdä musiikkia heidän peleihinsä. En ainakaan tällä hetkellä muista, että vastaavaa olisi sattunut aiemmin heidän isompien peliprojektiensa parissa. Sen tosin tiedän, että Pokemonissa länsimaalaiset suunnittelijat ovat päässeet luomaan elukoita ainakin 5. ja 7. generaatioissa.

Kuulemma Townia koitettiin ennakkoon mainostaa oikein kovasti Toby Foxin nimellä. Tuosta em. ystävyydestä huolimatta, en voi olla miettimättä: onko hänen valintaansa päädytty myös siksi, jotta ihmisillä heräisi suurempi kiinnostus Townia kohtaan? Vaiko siksi, että ne vakiosäveltäjät olivat jumissa siellä B-sektorin Pokemonissa, eivätkä siten olisi ehtineet enää hoitaa myös Townin musiikkeja?

Itse veikkaan, että lopullinen syy voi olla sekoitus noita molempia. Ainakin Toby Fox saa pari oikein komeaa sulkaa hattuunsa näiden projektien myötä.

Käyttäjän Hayarigami kuva
Hayarigami

Tällä viikolla piti olla myös pelien julkaisutilaisuus Ikebukurossa PokéCenterin edustalla, mutta valitettavasti GameFreak on perunut tilaisuuden. Viime sukupolven pelien julkaisussa olin seuraamassa vastaavaa tilaisuutta samassa paikassa. Lienee selvää, että syynä peruutukseen on pelaajien negatiivinen suhtautuminen peleihin. En olisi ikinä voinut kuvitella, että epätäysi PokéDex olisi Pokémon-faneille (tai sellaiseksi itseään nimittäville) niin suuri kynnyskysymys. Sääliksi käy GameFreakia.

Käyttäjän NPPetteri kuva
NPPetteri
Lainaus Hayarigami

Tällä viikolla piti olla myös pelien julkaisutilaisuus Ikebukurossa PokéCenterin edustalla, mutta valitettavasti [url="https://www.nintendoenthusiast.com/game-freak-cancels-pokemon-sword-and-shield-tokyo-launch-event/"]GameFreak on perunut tilaisuuden[/url]. Viime sukupolven pelien julkaisussa olin seuraamassa vastaavaa tilaisuutta samassa paikassa. Lienee selvää, että syynä peruutukseen on pelaajien negatiivinen suhtautuminen peleihin. En olisi ikinä voinut kuvitella, että epätäysi PokéDex olisi Pokémon-faneille (tai sellaiseksi itseään nimittäville) niin suuri kynnyskysymys. Sääliksi käy GameFreakia.

Joo! osittain samaa mieltä, ymmärrän sen että harmittaa kum ei saa kaikkia pokemoneja, mutta itseä kyllä enemmän tarina kiinnostaa, enkä itse ole koskaan kaikkia kerännyt, eikä pahemmin online battlet innosta. Uskon juuri että tuossa onlinen puolella se eniten tuntuu. Mutta uskon silti että saadaan nyt taas hyvä pokemon peli.

Käyttäjän realOG kuva
realOG

Helmet.fi kutsuu

Käyttäjän Lahis kuva
Lahis
Lainaus Hayarigami

Tällä viikolla piti olla myös pelien julkaisutilaisuus Ikebukurossa PokéCenterin edustalla, mutta valitettavasti [url="https://www.nintendoenthusiast.com/game-freak-cancels-pokemon-sword-and-shield-tokyo-launch-event/"]GameFreak on perunut tilaisuuden[/url]. Viime sukupolven pelien julkaisussa olin seuraamassa vastaavaa tilaisuutta samassa paikassa. Lienee selvää, että syynä peruutukseen on pelaajien negatiivinen suhtautuminen peleihin. En olisi ikinä voinut kuvitella, että epätäysi PokéDex olisi Pokémon-faneille (tai sellaiseksi itseään nimittäville) niin suuri kynnyskysymys. Sääliksi käy GameFreakia.

Näissä peleissä on kyllä niin paljon bugeja, ongelmia ja puutteita että Dexit on tässä kohtaa enää pelkkä bonus multiplier kaikelle sille kuralle mitä ne sisältää.

Käyttäjän Heppulinen kuva
Heppulinen

Hävettää olla pokemon fani kun tälläinen dumbsterfire on tulossa ulos. Leakattu pokemonpeli osoitti, että siinä on niin paljon bugeja, että oikeasti vain tietämättömät lapset ja sokeat fanipojat hankkivat tämän.

Harmittaa, koska tykkäsin kauheasti monista uusista pokemondesigneista. Pitää skipata Gamefreakin tuotteet siihen asti, kun he tekevät taas kunnon hyvän pelin...

Tässä leak btw : https://www.reddit.com/r/pokemon/comments/dv438w/complete_list_of_all_problems_known_so_far_in/

Käyttäjän Megaman kuva
Megaman

Niinkuin arvelinkin, näyttäisi siltä, että sieltä tulee kuitenkin varsin kelpo peli. Metascore istuu mukavasti 84 prosentissa. Internet on vähän sellainen paikka, että kerran kun paskamyrsky lähtee käyntiin, sitä ei pysäytä mikään. Dexitistä tuohtuneet fanit ovat lähteneet joukkolynkkausmentaliteetillä etsimään täikamman kanssa Sword Shieldistä heitattavaa, ennenkuin peliä on edes julkaistu.

Kyllähän tämä ostoon menee

Käyttäjän Heppulinen kuva
Heppulinen

Oispa pelaajalehdässäkin !remindme feature, jotta näkisi kun ihmiset syö sanansa. :P

Käyttäjän mecha_no_maniac kuva
mecha_no_maniac
Lainaus Heppulinen

Tässä leak btw : https://www.reddit.com/r/pokemon/comments/dv438w/complete_list_of_all_problems_known_so_far_in/

Tuo oli masentavaa luettavaa. Game Freak näyttää adoptoineen nykytrendin, tämän "Julkaise ensin ja korjaa myöhemmin (jos jaksat)"-mentaliteetin. SuMon ja Ultra SuMojen ongelmat alkavatkin näyttää aika vaatimattomilta tähän touhuun verrattuna.

Ei lainkaan musiikkia post-gamessa (siinä vähässä, mitä sitä edes on)? Kansielukan kävely- sekä kääntymisanimaatiot ovat kuin amatöörin jäljiltä (ja vieläpä tarinan kliimaksin välivideossa)? Puuttuvia taikka täysin vääriä taustoja taisteluissa? Pelin satunnaista kaatumista? Ja niin helvetisti pop-uppia joka paikassa?

Tästä huolimatta, youtubeen tänään julkaistut arvostelut jakelevat ilomielin kaseja sekä ysejä näille peleille =/. Graafista ilmettä kehutaan "parhaimman näköiseksi Pokemon-peliksi ikinä". Eräs youtube-kommentoija vertasi tätä kehua siihen, kuin olisit Helen Kelleriä parempi tarkka-ampuja... Vanhan 3DS-raudan ohittaminen HD-tasoisella kotikonsolilla ei todellakaan ole mikään kehuttava saavutus.

En ole aikeissa lopettaa Pokemon-franchisen tukemista kokonaan, mutta näistä pökäleistä pysyttelen kyllä kaukana. Korkeintaan käytettyä Shieldiä voisin joskus kokeilla, jolloin rahani eivät enää tukisi Pokemon Companyn taikka Game Freakin perseilyä.

Saas nähdä tuleeko näillekin sitten jotkut ultrat vuoden päästä. Astetta paremmat versiot, joihin on jaksettu tukkia jopa vähän enemmän sisältöä sekä siivota joitain pahimpia ongelmia pois päiväjärjestyksestä.

Käyttäjän zappah kuva
zappah

Jotkut hokevat sitä että tietyt kehittäjät ja/tai pelit saavat paljon anteeksi arvosteluissa. Mikäli sellaista tapahtuu, niin uskallan väittää että Pokemon ja sen kautta kehittäjä kuuluvat näihin.