
Xbox Onelle ja Xbox 360:lle marraskuun alussa saapuva Rise of the Tomb Raider ei tosiaankaan ole ikuisesti Xbox-yksinoikeus. Tomb Raider -sarjan virallisella Tumblr-sivulla on tänään torstaina vahvistettu, että peli saadaan sekä pc:lle että PlayStation 4:lle vuonna 2016.
Aivan samaan aikaan Rise of the Tomb Raideria ei kuitenkaan Xboxin ulkopuolisille laitteille tuoda. Tomb Raiderin Tumblr-sivun mukaan peli saapuu sekä Steamiin että Windows 10:lle nimittäin vuoden 2016 alussa, kun taas PlayStation 4 -versio vuorostaan nähdään ensi vuoden lopulla.
Rise of the Tomb Raiderin pääkehittäjänä toimivan Crystal Dynamicsin on määrä vastata pelin tuomisesta pc:lle ja PlayStation 4:lle. Oletettavasti uusien versioiden julkaisua ei hoida enää kuitenkaan pelin Xboxeille tuova Microsoft. Se pesti jäänee sen sijaan Tomb Raider -sarjan omistavan Square Enixin itsensä harteille.
Lähde: Tomb Raider Tumblr
Kommentit
Eli hyvillä mielin voi ostaa sen xbone version jos ps4 versio tulee vasta melkein vuoden päästä.
Eli hyvillä mielin saa odottaa GOTY versiota suoraan PC:lle tai PS4:lle :D bugit ja kaikki korjattu vuoden aikana xD
Eli hyvillä mielin saa sanoa että kyllä ärsyttää tämmönen vuoden yksinoikeus-paska. Tähänkö tämä alkaa mennä.
Voi siis ostaa sen Definitive VR version sitten PS5lle? Saattaa olla Laran nenääkin muutettu siinä parempaan suuntaan.
Eli hyvillä mielin voin sanoa että löytyy X1 ja PS4 tuolta telkkarin alta. En välitä. :D
PS4:lle sitten hiotumpi 1080p 60fps, niin avot.
Juuri näin. Siksi se onkin hyvä nyt ostaa boxille ja jos sille pleikkarille sitten tulee jotenkin huimasti parempi versio vuoden päästä niin kyllä sen voi sillekin ostaa.
Tuli tuo edellinenkin ostettua ensin ps3:lle ja pelattua kolmesti läpi ja myöhemmin ostin ps4:lle vaikka en siitä muutetusta Laran ulkonäöstä tykkääkään.
Ei haittaa vaikka tuleekin vuoden päästä. Syksyllä kuitenkin tulee Metal gear, Just Cause 3, Mad Max, Fallout 4, Yakuza 5 ja monia muita ja olis vielä Witcher ja Arkham Knight korkkaamatta.. ei kerkee kaikkee. Ainii ja se helvetin Wastelandikin.
Ei tule olemaan 60fps tämän minä tiedän.
Eipä kauheasti huvita tukea firmaa tämän jälkeen. Tulee varmaan ostettua PS4-versio käytettynä joskus tulevaisuudessa.