
Valve aikoo julkaista Steam Controller -peliohjaimensa ensi syksynä, PC Gamerin lähde kertoo.
Yhtiön laitteistosuunnitelmiin perehtynyt lähde kertoi viikonlopun PAX East -messuilla Valven tuovan ohjaimen myyntiin loka- tai marraskuussa. Kahdella kosketuspaneelilla varustetun Steam Controllerin kerrotaan myös olevan viimeinen puuttuva palanen Steam Machines -projektista, minkä vuoksi useimpien SteamOS-käyttöjärjestelmällä varustettujen laitteiden odotetaan ilmestyvän myyntiin vasta ohjaimen valmistuttua.
Lähteen mukaan Linux-pohjaista SteamOS-käyttöjärjestelmää tukevien pelien määrän odotetaan kasvavan vuoden loppuun mennessä n. 500 kappaleeseen. Tällä hetkellä Steam listaa kaikkiaan 384 Linux-yhteensopivaa peliä. SteamOS julkaistiin avoimena betatestiversiona viime joulukuussa.
Lähde: PC Gamer





















Kommentit
Olikos tämän nyt tarkoitus tukea kaikkia Steam-pelejä, vai pelkästään sellaisia joihin on erikseen syötetty tuki? Mikäli ensimmäinen, niin tulen aivan varmasti ostamaan.
Periaatteessa kosketuspadit toimivat myös normaalina hiirinä, joten en ymmärtäisi miksi ei toimisi. Myös suurin osa peleistä on erilaisia konsoliportteja, joten aika todennäköisesti toimii kaikissa taikka suurimmassa osassa peleistä.
Ohjaimen "tatit" toimivat "hiirenä", joten tukee jossain määrin kaikkia pelejä.
Kyllähän tuo varmaan ostoon menee jo ihan uteliaisuuden kannalta, mutta myös että voi pelata kaikkia pelejä sohvalta halutessa.
Näyttää kyllä viimotten päälle epämukavan näköiseltä ohjaimelta. Noh sitä tuskin tulen ikinä tietämään, että onko vai eikö. Tietokone on jo TV:ssä kiinni ja hiirellä onnistuu pelaaminen silti, niin tämä taitaa silloin olla aika tarpeeton laite.
Sony on ilmeisesti (muistaakseni) patentoinut neliö, ympyrä, kolmio, x -namiskat mutta onko nuo xboxin ybax-näppäimet vapaata riistää kun näyttää olevan täysin sama kuin boksilla? Hyvä juttu toki sen kautta että on sitten helpompi muistaa yleisesti näppäimet ja peleihin ei tarvitse erikseen tehdä uusia kuvioita, kirjaimia tai numeroita näppäinkuvauksiin.
Nintendohan käyttää kanssa abxy-nappeja, mutta vain eri järjestyksessä joka pistää tosiaan vituttamaan jos pelaa laitteiden välissä. Playstationilla myös nuo symbolit ovat muuallakin vahvassa käytössä, mukaanlukien mainokset yms, missä xboxissa on enimmäkseen pelkkä logo. Sinällään harmi koska olisi erittäin hyödyllistä jos tietokoneella olisi valinta käyttää playstation ohjaimen nappeja hudissa jos on pleikkarin ohjain käytössä.
Menisi heti puolet ohjaimen käyttötarkoituksesta jos eivät saisi käyttää noita boxin nappeja, koska käytännössä lähes kaikki ohjaimia tukevat pelit käyttävät niitä. Myös Steamin Big Picture käyttää vahvasti noita boxin ohjaimen nappien värejä, esimerkiksi näppäimistössä:

Ohjaimen aiempaa versiota nopeasti hiplanneena en oikein lämmennyt sen ergonomialle. Kämmenelle asettuva paksu osa tuntui liian muhkealta, vaikka ei minunkaan kädet nyt pienet ole. Saapi nähdä. Toivottavasti viilaavat paremmaksi vielä ennen julkaisua. Konsepti on kumminkin mielenkiintoinen.