Viimeiset eloonjääneet kiinnostivat suomalaisia pelaajia / Uutiset / pelaaja.fi

Viimeiset eloonjääneet kiinnostivat suomalaisia pelaajia

31.07.2013 // Kirjoittanut: Miika Huttunen
14

PlayStation 3: kesän suurpeli The Last of Us on myynyt Suomessa kultaa, eli yli 10 000 kappaletta. Peli julkaistiin kesäkuun alussa. Se on kerännyt hillittömät määrät kehuja niin pelaajilta kuin eri medioiltakin. Suurimmat ylistyspuheet ovat sanoneet sitä pelien Citizen Kaneksi.

The Last of Us on Uncharted-pelisarjan luojan, Naughty Dogin, tekemä hahmo- ja tarinalähtöinen peli. Se kertoo nykyaikaisen ruton tuhoamasta väestöstä sekoittamalla selviytymis- ja toimintapelielementtejä. Väkivaltainen selviytyjä Joel palkataan salakuljettamaan 14-vuotias Ellie-tyttö armeijan sortovaltaiselta karanteenivyöhykkeeltä. Pienestä keikasta tulee kuitenkin pian julma matka Yhdysvaltain halki. Pelin ikäraja on 18 vuotta.

- Uncharted-pelisarjan tekijät ovat luoneet upean selviytymispelin, jonka tarina imaisee mukaansa. On helppo olla samaa mieltä kriitikoiden kanssa. The Last of Us on ehkä parasta, mitä nykyiselle konsolisukupolvelle on tarjolla”, kommentoi PlayStationia jakelevan Nordisk Filmin kaupallinen johtaja Antero Paljakka.

Lähde: FIGMA

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Moromopo kuva
Moromopo

Tämä paljon? Paljos vaikka uusin kodi on myynny? Sehä on sentään knnok peli eikä tällänen huono kraafinen lastenpeli jota vain nintendon käyttäjät pelaa. Hyi saatana! Ostakaa Xbox!!!!1!!!111

Käyttäjän TkHX kuva
TkHX

sony on sit aina paras!!! saatiin lopultki yx hyvä peli eikä tarvinnu oottaa ku 6 vuotta!!1! Ennakkotilasin jo PS5on tää kyl nii hyvä!

Käyttäjän Speedy kuva
Speedy

Hauska huomata että kommenttien taso on korkea.

Käyttäjän Tunna kuva
Tunna

Herp derp

Käyttäjän Aromit kuva
Aromit

onnex mul o ps4 ni voin pelaa tätä

Käyttäjän Riepu kuva
Riepu

Kiitos näistä tavattoman ratkiriemukkaista ja ennen kaikkea hyvin ainutlaatuisista kommenteista, jatketaas tästä eteenpäin aiheen parissa kuitenkin jonkinlaisen ajatuksenkin kanssa.

-Riepu, moderaattori

Käyttäjän nurmihe kuva
nurmihe

Otsikko etusivulla vähän harhaanjohtava, käsitin että koko maailmassa 10 000 kappaletta :D

Käyttäjän Narastel kuva
Narastel

Mitä nyt noita FIGMAN sivuja nopeasti vilkaisin, niin tosi hyvät myynnit, kun ottaa vielä huomioon, että TLOU on uusi IP, k18 peli sekä yksinoikeus. Taisi Halo 4 (jatko-osa, jotka yleensä myyvät paremmin, kuin uudet IPt) myynnit olla Suomessa jotakin 10 400, ihan vain vertailun vuoksi.

Käyttäjän One-N07 kuva
One-N07

kuulostaa ihan youtube kommentti osaston tasoiselta täällä tälläkertaa...

Käyttäjän Markka1 kuva
Markka1

Loistava peli kyseessä. En yhtään ihmettele isoa myynti määrää. :)
(Osaavatpas jotkut sitten kirjoitella vitsikkäitä kommentteja) ;)