Wiin netti ilmainen myös länsimaissa, väliaikaisesti / Uutiset / pelaaja.fi

Wiin netti ilmainen myös länsimaissa, väliaikaisesti

27.09.2006 // Kirjoittanut: Pelaaja_Ossi
25

Nintendon Japanin konttori ilmoitti taannoin Wiin Opera-nettiselaimen olevan ilmainen vain Japanissa. Opera on kuitenkin tarkentanut Nintendon lausuntoa kertoen, että Opera on ilmainen myös Pohjois-Amerikassa ja Euroopassa. Samalla yhtiö kuitenkin huomautti, että ilmaistarjous on voimassa maailmanlaajuisesti vain kesäkuuhun 2007 asti.

Wiihin ladattava Opera tukee Flashia ja sisältää kaikki samat ominaisuudet kuin Opera 9. Selaimen mahdollisesta hinnoittelusta ei ole kuitenkaan annettu vielä mitään tietoa.

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Typerää yleensäkään pyytää mitään maksua nettiselaimesta.

Ostan mielummin pari VC-peliä.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

No sitten olet surffaamatta Wiillä. Not a big deal, sinulle.

Joku toinen taas voi mieluusti maksaa suhteellisen pienen summan ja surffaa Wiillänsä.

Meitä on moneen lähtöön. Parempi pyytää selaimesta rahaa niiltä, jotka sen haluavat. Toisena vaihtoehtonahan olisi "ilmainen" nettiselain, ja ohhoh: Wii maksaisikin 269e :o)

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Kukapa tarttee nettiselainta kun resot on pienet niin sivut näyttää ylisuurilta. Koita surffata 640x480 resolla niin tiedät.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

"Typerää yleensäkään pyytää mitään maksua nettiselaimesta.

Ostan mielummin pari VC-peliä."
Samoin.
Mitä hittoa edes nettiselaimella tekee konsolissa kun jos netti löytyy niin löytyy myös tietokone jossa on nettiselain. Resokin on häpellinen.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Pari aukkoa ja joku ps3 fanittaja ottaa haltuunsa käyttäjän wiin. Siellä se Zelda tanssii pian ripaskaa ruudulla ja ihmettelet mistä johtuu.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

hommaan kyllä wiin ehdottomasti kuin myös opera selaimen, mutta yksi juttu tökkii nimittäin resoluutio.. hyväksyn toki että wii peleissä ei hd kuvaa nähdä, mutta nettiselainta käytettäessä korkeampi resoluutio olisi kyllä sangen nautinnollinen nimimerkillä kokemusta on.

Sega Saturn ja Dreamcast tarjosivat www sivujen selailulle varsin hyvät mahdollisuudet, mutta tv:n tarkkuus oli suurin pullonkaula.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Täällä videoita Wii Opera selaimesta käytössä.
http://www.nintendo.co.jp/wii/topics/wii_preview/presentation/09.html

Kaksi ylintä videota ja edellisellä (eli 8) sivulla viimeinen
video. Näyttää siltä ettei resoluutio pitäisi olla ongelma.

Itseäni enemmän mietityttää kirjoittaminen ilman
näppäimistöä.. Toisaalta yleisimmät sivut pysyy varmaan
muistissa eikä pelaajalehti.com kommentteja
kaiketi tule konsolilla tehtyä..

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

heh no kai toi hymiö sopii tohon 8 tilalle kun en kerta paremmin ajatellu ja jättäny sulkuja pois..

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Tuli tästä mieleen, että voiko Wiin nettiä käyttää ollenkaan johdollisesti? Ei nimittäin ole wlania, enkä ajatellut ostaa pelkästään wiin takia.

Käyttäjän Wiii kuva
Wiii

Aaa... Kyllä voit. Nintendo itse varmisti että nettiin pääsee Wiillä ilman wlania, eli siis myös piuhalla. Wlan on vain "lisäominaisuus"... Wiissä on 2 usb porttia.