Xbox 360:n Minecraftissa rakennetaan jaetulla ruudulla / Uutiset / pelaaja.fi

Xbox 360:n Minecraftissa rakennetaan jaetulla ruudulla

5.03.2012 // Kirjoittanut: Paavo Niskala
5

Xbox 360:lle julkaistava käännös Minecraftista sisältää tuen jaetun ruudun moninpelille. Enimmillään yhdellä konsolilla rakentelemaan pääsee neljä pelaajaa, Kotaku raportoi.

Minecraftiin sisältyy myös kahdeksan pelaajan verkkopeli. Perinteistä jaetun ruudun moninpeliä että verkkopeliä voi yhdistellä esimerkiksi niin, että Xbox Livessä yhdessä ahertaa kaksi konsolillista porukkaa.

Microsoft, Mojang ja 4J Studios esittelivät peliä Xbox 360:n Spring Showcasessa. Tuottaja Roger Carpenter lupasi Kotakulle Microsoftin löytäneen ratkaisun konsoliversion päivitysongelmaan.

Sisällön julkaiseminen Xbox 360:lle kestää kauan, ja tavallisesti siitä pyydetään myös maksua. Minecraftin kohdalla moinen ei kuitenkaan tulisi kyseeseen, joten uutta sisältöä pusketaan peliin ilmaisina päivityksinä. Tavallisesti kyseinen metodi on varattu esimerkiksi bugikorjauksille.

Minecraftin Xbox 360 -version pitäisi ilmestyä Live Arcadeen kevään aikana. Peli tukee myös konsolin Kinect-lisälaitetta.

Lähde: Kotaku

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Trollimies kuva
Trollimies

Eikös boksi version pitänyt ilmestyä jo silloin kun Minecraft julkaistiin.

Käyttäjän Airus kuva
Airus

Oho oho! Neljällä pelaajalla Minecraftia. Mitenköhän ovat piirtoetäisyyttä rajoittaneet ja sitä mapin kokoa, jotta noihin lukemiin ollaan päästy. Mielenkiintoinen projekti tämäkin ja ilmaiset päivitykset varmaan lisäävät ostohalukkuutta. Ja kuvassa tietty kissanpentu. :P Oikein hienoa.

Käyttäjän Valtteri Hyttinen kuva
Valtteri Hyttinen

Kissabonusta Paaville <3

Käyttäjän Paavo Niskala kuva
Paavo Niskala

Kissat <3

Mutta niin, alun perin Minecraftin Xbox 360 -version julkkariksi annettiin "talvi", mutta sittemmin se on linjattu tuohon kevääseen, ja siinä näyttäisi pysyttelevän.

Live Arcadeen on tälle vuodelle tulossa todella kovia pelejä, joista moni jäi kokonaan huomiotta tuolla Spring Showcasessa. Spelunky ja Fez varsinkin ovat saaneet melkoisesti kiitosta muualla.

Tuosta Minecraftista vielä sen verran, että ihan hyvän pointin toivat esille Kotakun artikkelissa. Minecraftin voisi kuvitella sopivan hyvin juuri tuollaiseen perheen kanssa pelaamiseen saman ruudun äärellä.

Käyttäjän Threefiddy kuva
Threefiddy

Jos nyt sais veljen kääntymään... Hienoa että splitscreenejä tehdään vielä kun ei oo saanu tota nettiä boxissa toimimaan (Damn DNA) mutta toivotaan että tämä tulee jonain Indie boksina levylle (Minecraft,Super meat boy yms.)
Mutta hienosti mietitty koska onhan se hieno kun voi keksiä jonkun aivopierun ja selittää sen ihan luonnossa.