Älä missaa vuoden suurimpia pelijulkistuksia – tässä E3 2019 -aikataulut / Uutiset / pelaaja.fi

Älä missaa vuoden suurimpia pelijulkistuksia – tässä E3 2019 -aikataulut

3.06.2019 // Kirjoittanut: Ville Arvekari
14
E3 2019 aikataulut

Ne ovat täällä taas!

E3 2019 -pelimessut käynnistyvät virallisesti ensi viikon tiistaina Los Angelesissa, mutta tapahtuman ympärille rakennettu messuhumu käynnistyy Googlen osalta tämän viikon torstaina – ja viikonloppuna oheistapahtumien sekä lehdistötilaisuuksien muodossa.

Tapahtumissa nähdään konsolivalmistajien ja pelijulkaisijoiden tuoreimmat uutispommit, joten Pelaaja.fi on laatinut tapansa mukaisesti aikataulun, joka helpottaa E3-tilaisuuksien ja -julkistusten seuraamista. Kellonajat on muutettu valmiiksi Suomen aikaan.

Huomattavimpana muutoksena edellisvuosien kalenteriin on PlayStationin jättäytyminen pois messuilta. Sony julkaisikin mm. viime messuilla esittelemänsä Death Strandingin trailerin ja julkaisupäivän jo viime viikolla.

Päivitämme listaa tapahtumien edetessä, muutosten sattuessa ja linkkien ilmaantuessa, joten pistähän sivu kirjanmerkkeihin!

Torstai 6.6.2019

19:00 Googlen Stadia Connect -tilaisuus
Odotettavissa: Googlen Stadia-suoratoistopalvelun tarjontaa. Julkaisuajankohta ja hinnoittelu, kenties?

Katso Google Stadia -lähetyksen videotallenne täältä!

Lauantai 8.6.2019

19:15 Electronic Artsin suoratoistolähetys

  • 19:15: Countdown to EA PLAY
  • 19:30: Star Wars Jedi: Fallen Order
  • 20:00: Apex Legends
  • 20:30: Battlefield™ V
  • 21:00: FIFA 20
  • 21:30: Madden NFL  20
  • 22:00: The Sims™ 4

Katso Electronic Arts -tilaisuuden videotallenne täältä!

21:00 Nintendon E3-turnauslähetys

  • 21:00: Super Mario Maker 2 Invitational 2009 -kisa
  • 21:30: Splatoon 2 World Championship 2019 -maailmanmestaruusfinaali
  • 00:00: Super Smash Bros. Ultimate World Championship 2019 3v3 -maailmanmestaruusfinaali

Katso Nintendon turnauslähetyksen videotallenne täältä!

Sunnuntai 9.6.2019

23:00 Microsoftin lehdistötilaisuus
Odotettavissa:
Microsoftin pelistudioiden omat pelit, joihin mahtuvat mm. Gears 5 ja oletettavasti Halo Infinite. Uuden sukupolven Xbox-konsoleista tihkunee ensimmäiset yksityiskohdat.

Katso Microsoftin lehdistötilaisuuden videotallenne täältä!

Maanantai 10.6.2019

03:30 Bethesdan lehdistötilaisuus
Odotettavissa:
Doom: Eternal ja Wolfenstein: Youngblood nyt ainakin. Luultavasti jotain uusia julkistuksiakin.

Katso Bethesdan lehdistötilaisuuden videotallenne täältä!

05:00 Devolver Digitalin "lehdistötilaisuus"
Odotettavissa:
Kuka tietää? Jotakin superhämärää, kuten tavaksi on tullut...

Katso Devolver Digitalin "lehdistötilaisuuden" videotallenne täältä!

19:00 The E3 VR Showcase 2019 -lähetys
Odotettavissa: UploadVR:n noin 35 minuutin mittainen lähetys tulevista virtuaalitodellisuusuutuuksista.

Katso The E3 VR Showcase -tilaisuuden videotallenne täältä!

20:00 PC Gaming Show -tilaisuus
Odotettavissa:
PC Gamerin pc-pelien esittelyyn ja julkistuksiin liittyvä tilaisuus.

Katso PC Gaming Show -tilaisuuden videotallenne täältä!

23:00 Ubisoftin lehdistötilaisuus
Odotettavissa:
Ubisoft on vihjaillut täysin uusista peleistä, minkä lisäksi huhumylly uuden Splinter Cellin ympärillä on pyörinyt jo pitkään.

Katso Ubisoftin lehdistötilaisuuden videotallenne täältä!

Tiistai 11.6.2019

04:00 Square Enixin verkkolähetys
Odotettavissa:
Final Fantasy VII Remakesta odotetaan roppakaupalla uutta tietoa. Myös Eidoksen ja Crystal Dynamicsin Avengers-projekti esittäytyy.

Katso Square Enixin lehdistötilaisuuden videotallenne täältä!

19:00 Nintendo Direct -verkkolähetys
Odotettavissa:
Oletettavasti uutta infoa Link's Awakeningin ja Luigi's Mansion 3:n kaltaisista jo tiedossa olevista peleistä, Smashin lisähahmoista ja täysin uusista julkistuksista. Directiä seuraavat Nintendo Treehouse -lähetykset.

Katso Nintendon E3 Direct -lähetyksen videotallenne täältä!

Messut ovat tänä vuonna jälleen avoinna myös yleisölle, minkä myötä keskustelupaneeleihin keskittyvä E3 Coliseum -ohjelma keikkuu yhä mukana kuvioissa. Tutustu siihen tarkemmin sen kotisivulta.

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Angel of Death kuva
Angel of Death

Stadia:
Ei kiinnosta

EA:
Pitkästä aikaa jotakin kiinnostavaa EA:lta, Fallen Order.

Microsoft:
Gearsia odotan mielenkiinnolla, Haloa myös mielenkiinnolla ja kauhulla.

Bethesda:
Toki Doom Eternal ja Youngblood kiinnostaa, mutta esittely ei niinkään sillä olen aika varma siitä että pelit eivät hirveän uusille urille lähde.

Devolver Digital:
Aika tuntematon itselleni, ohi.

PC Gaming:
Sponsorina Epic, joten kauhulla odotan uusia ison rahan Epic yksinoikeuksia.

Ubisoft:
Splinter Cell kiinnostaisi ja Ubilla on aika usein ollut itseäni kiinnostavia pelejä.

Square Enix:
Kauhulla ja kiinnostuksella odotan uutta tietoa Final Fantasy 7 remakesta, toivottavasti ei enempää kuin kaksi osaa ja ei vuosien odottelua. Avengers projekti vaikuttaa kiinnostavalta.

Nintendo:
Kiinnostaisi kuulla uutta tietoa Shin Megami Tenseistä.

Käyttäjän Refloni kuva
Refloni

Nämä kolme katson kyllä suorana.

Microsoft:
Cyberpunk 2077 ja The Outer Worlds, eli kaksi messujen ylivoimaisesti kiinnostavinta peliä, lienevät tällä osastolla (Outer Worlds voi olla kyllä PC Gaminginkin puolella, jos Epic kerta sponsoroi sitä). Mukana voi olla muutakin jännää.

Bethesda:
Arkane on tehtaillut loistavia pelejä, tulisikohan heiltä jotain uutta? Muut pelit eivät kiinnosta, mutta olen utelias Todd Howardin esiintymisestä. Esittääkö hän, että kaikki on pelkkää onnea ja auvoa Fallout 76:n kanssa? Saako hän enää ketään vakuutettua tulevista peleistä? Aion katsoa esityksen, mukana reilusti kyynistä asennetta ja aurinkolasit suojaamassa häikäiseviltä myyntipuheilta.

Devolver Digital:
Lisää satiirista sekoilua epäilemättä luvassa. Pakkokatsottava.

Käyttäjän Dongshan kuva
Dongshan

Microsoft ja Ubisoft kiinnostaa eniten. Devolver Digital myös ihan puhtaasti viihdearvonsa puolesta.
VR- hörhönä eniten kiinnostaa kuitenkin UploadVr:n ja Kinda Funny- porukan VR Showcase, jossa kuulemma jotain isojakin paljastuksia luvassa.

Käyttäjän snaketus kuva
snaketus

En kyllä muista, koska olisin ollut näin vähän innoissani E3:sta. Taitaa tulla pitkasta aikaa vuosi kun en viitsi tämän takia öitä valvoa.

Käyttäjän detonatorFIN kuva
detonatorFIN

Microsoftin lähetystä odotan innolla :) Aika kovaa tykitystä varmaan tiedossa!

Käyttäjän zappah kuva
zappah

Tuskin katson yhtäkään livenä kun yksittäiset trailerit on helpompia. Ainoa poikkeus on luultavasti jälleen loistavuutta tarjoava Devolver Digital, jota en sitäkään livenä katso mutta koko lähetyksen kuitenkin.

Onhan siellä luultavasti kaikilla jotain mielenkiintoista tarjolla. Eniten kiinnostaa täysin uudet teokset ja lisäinfot vähän näytetyistä teoksista.

Käyttäjän Eripsa kuva
Eripsa

Eniten kiinnostaa microsoftin tilaisuus.

Käyttäjän JayeizH kuva
JayeizH

Tänä vuonna on yllättävän kova mielenkiinto messuja kohtaan. Todennäköisesti johtuu BG&E2:n ja FF7Remaken varmasta läsnäolosta. Tähän päälle Fallen Order, Luigis Mansion 3, Links Awakening, Astral Chain ja vielä mahdollisesti se kruunu: Bayonetta 3.

Lisäksi M$:ltä voi tulla mitä vaan. Joko täysilaidallinen tai turvallinen peruspressi.

Hienot messut tulossa.

Käyttäjän Hayarigami kuva
Hayarigami

Stadia:
Ei kiinnosta.

EA:
Ei kiinnosta.

Microsoft:
Ei kiinnosta.

Bethesda:
Ei kiinnosta.

Devolver Digital:
Ei kiinnosta.

PC Gaming:
Ei kiinnosta.

Ubisoft:
Ei kiinnosta.

Square Enix:
Hyvin lievä kiinnostus FF VII Uudelleentekoon, koska en ole alkuperäistä pelannut.

Nintendo:
Kiinnostaa paljon!
Ennen kaikkea lisää tietoa Pokémon Sword & Shieldista!
Lisää tietoa Townista!
Lisää tietoa Shin Megami Tensei V:stä!
Lisää tietoa Fire Emblem Fuuka Setsugetsusta!
Lisää tietoa kaikesta uudestaaaaa.... *pyörtyy innosta* (Metroid Prime 4 ja Bayonetta 3 tosin eivät kiinnosta pätkääkään, joten toivottavasti eivät vie aikaa yllä mainituilta)

Käyttäjän edqe kuva
edqe

Stadia kiinnostaa, mutta muuten odotukset ovat E3:n suhteen todella alhaalla. Mielenkiintoiset julkaisut tuntuvat tapahtuvan aina vuoden muina ajankohtina.
Jos julkaistaisiin Star Citizenin rinnalle vastaavanlainen projekti, niin silloin voisinkin kiinnostua.