
Phil Spencer on liennyttänyt PlayStationin huolia Call of Duty -pelisarjan tiimoilta.
Xbox-johtaja kommentoi äskettäin antamassaan haastattelussa Microsoftin kaavailemaa Activision Blizzard -kauppaa. Spencerin mukaan Call of Duty -pelit on tarkoitus tuoda Sonyn konsoleille, niin pitkään kun PlayStation on olemassa.
Call of Duty -pelisarjan kohtalo on ollut vahvasti esillä mahdollisessa Activision Blizzard -kaupassa. PlayStation-pomo Jim Ryan kommentoi asiaa taannoin toteamalla, etteivät Microsoftin lupaukset Call of Dutyn tiimoilta ole riittäviä.
Tuolloin Ryan kuitenkin kertoi Microsoftin luvanneen tuoda Call of Duty -pelit PlayStationille vain kolmen vuoden ajan Activisionin ja Sonyn nykyisen sopimuksen jälkeen. Nyt Spencer vaikuttaa kuitenkin antaneen pitkäkestoisemman lupauksen Call of Dutyn pitämisestä PlayStationeilla.
Kommentit
Call of Duty: Modern Warfare II Disc Version Doesn't Actually Have the Game on it, Serves as Hardware DRM. Näin siis PS5:lla. Ihmettelen, kun tästä ei ole uutista vielä tehty tänne.
Phil Spencer voi sanoa mitä tahansa asian suhteen, mutta totuus paljastuu vasta sitten, kun kauppa valmistuu, ja Sonyn ja Activisionin väliset sopimukset ovat tulleet tiensä päähän.
En usko hetkeäkään, etteikö heti ensimmäisen tilaisuuden tullen pelisarjaa rajattaisi vain Xboxille ja PC:lle.
Tosin Spencer ja Microsoft saisivat siitä ainakin todella huonoa PR:ää ja kusettajan maineen. Ja siinä vaiheessa näitä vanhoja uutisia ja lupauksista ainakin nostettaisiin esiin, sitten jos noin tapahtuisi. Tosin en sano etteikö lupauksia ole aiemminkin pyörretty myös esim. pelialalla, mutta yleensä firmat pelkäävät maineen menetystä.
Ja siis enemmänhän Microsoft saa CoD:eista rahaa, kun myyvät niitä monella alustalla, varsinkin kun uusin CoD teki julkaisussa ennätystuloksen PS Storessa.
Tosin olisihan se toisaalta varmasti eksklusiivina loistava sisäänheittotuote myös Xboxille/Game Passille, siis lähinnä PlayStation-pelaajia silmällä pitäen. Ei siinä.
Toisaalta ei Microsoftin edes tarvitse rajata CoDia pelkästään Xboxilla ja PC:lle...monille pelaajille riittää se että jatkossa nuo voi pelata day 1 Gamepassin kautta, eikä jokaista CoDia tarvitse enää ostella erikseen joka helvatan vuosi...ja jo tuo on Sonylle/Jim Rayanille liikaa.
Ja toisekseen nyt muutenkin riittäisi CoDin ulkopuolella sitä IP:tä mitä rajata vain heidän omille alustoilleen. Joo toki yksikään niistä ei ole yhtä suuri ja suosittu, mutta kuitenkin
Eli mielestäsi on uskottavampaa, että Phil Spencer on tosielämän animepahis, joka tahallaan kannustaa ihmisiä hankkimaan tänään huoleti pleikkarin, jotta voi huomenna murskata heidän unelmansa vieläkin musertavammin poistaessaan pelinsä alustalta?
"...mutta pliis ostakaa meiltä kuitenkin Xbox. Voitte pelaa CoDia."
Kun agenda määrittelee argumentit, niin logiikalla ei ilmeisesti ole niin väliä...
On totta että totuus selviää vasta sitten kun sopimuksen aika on käyty, mutta toisaalta itsellä on ihan usko ettei Phil rajattaisi COD sarjaa vaan Xbox ja PC puolelle. Phil Spencer on sentään jokseenkin sitä mieltä että kaikkien pitäisi saada pelata kaikkia alustasta riippumatta, kun taas Sonylle oli vaikea saada edes crossplayta omalle alustalleen.
Toivon että tästä olisi hyötyä COD sarjalle, koska itsellä meni maku tähän Sonyn yksinoikeuspelleilyyn. Cod MW 2019 Survival Mode joka oli laitettu vuodeksi yksinoikeus pleikkarille oli naurettava veto Sonylta ja oikein iso pyllistys muita alustoja kohtaan. Maksetaan sama hinta pelistä, mutta 1 pelimuoto jää saamatta.
Mikään ei vielä kerro etteikö Mikkis tekisi samaa, mutta toistaiseksi uskon että COD on paremmassa käsissä Mikkiksen kanssa, mutta aika näyttää muuttuko mielipide tästäkin.
Microsoftin sisällä voi tietysti tapahtua mitä tahansa mullistuksia. Mikään ei takaa, että Phil Spencer on edes kolmen vuoden päästä johdossa. Joku merkittävä yhtiötason linjamuutos on oikeastaan ainut riski, mitä itse tässä näkisin.
Mielenkiintoisempaa Spencerin lausunnossa on muuten tuo muotoilu "...as long as there's a PlayStation out there to ship to". Lausunnon sitominen fyysisiin asioihin ("a playstation out there", "ship to") rajaa selvästi esim. Playstation-nimeä kantavat tilaus- ja striimauspalvelut ulkopuolelle. Eli voi olla niin, että Microsoftin ennusteet näiden palveluiden yleistymisestä osoittaa, ettei perinteisten pelimyyntien rajoittaminen omille alustoille ole enää tässä vaiheessa järkevää. Turha lähettää enää miehiä tikapuiden kanssa vihollisen muureille, kun huomisen aseet tekee ne turhaksi.
Oletko lyönyt pääsi? Mitä hemmettiä yrität sanoa?
Jotta sinäkin ymmärtäisit, mielestäni Phil Spencer on bisnesmies, jonka puheita ei kannata kritiikittä niellä, mikäli totuus kiinnostaa.
Jaa-a, hämmensikö oman rikkinäisen logiikkasi avaaminen sinut itsesikin? ;)
Jos et usko Spencerin olevan vilpitön rauhoitellessaan pleikkaripelaajien huolia, niin mitä Microsoft tällaisesta valehtelusta hyötyisi? Miksi Spencer käytännössä mainostaisi pleikkaria ilmoittamalla, että pelit tulee sille jatkossakin, vain peruakseen tämän lupauksen parin vuoden päästä? Aiheuttaisi vain entistä jyrkemmän vastareaktion. Yksinoikeuksien tarkoitus on minun ymmärtääkseni houkutella pelaajia omalle alustalle; ei ärsyttää toisen laitteen valinneita pelaajia mahdollisimman paljon.
EDIT:
Valheet joista jää taatusti kiinni on tunnetusti äärimmäisen hyvää bisnestä...
Oletko sä seurannut tätä kauppaa ollenkaan? Yksi isoista kiistankohteista on tuo Call of Dutyn mahdollinen siirtyminen Xbox-yksinoikeudeksi. Spencerin motiivit voivat hyvinkin todennäköisesti olla vakuutella kilpailua valvovia viranomaisia, jotta kauppa menisi saumattomasti läpi.
Todella tympeää kirjoitella tällaisia itsestäänselviä juttuja auki. Olen lähinnä hämmenntynyt siitä, että olet viime aikoina käynyt (joko tahallisesti tai tahattomasti) melko hitaalla, mikä ei ole tapaistasi.
Tiedät itsekin, että valehtelu ja harhaanjohtaminen ovat pelibisneksessä todella yleinen käytäntö, eikä ne vaikuta bisneksiin negatiivisesti kovinkaan usein.