
Selviytymiskauhuklassikko Resident Evil 3 saa uusioversionsa PlayStation 4:llä, Xbox Onella ja pc:llä 3. päivä huhtikuuta, Capcom on vihdoin vahvistanut.
Päiväys ja ensimmäinen vilkaisu peliin saatiin Sonyn State of Play -verkkolähetyksessä, joka piti sisällään myös pienen yllätyksen koskien pelin julkaisua. Resident Evil 3:n uusioversio julkaistaan samassa paketissa nimittäin jo aiemmin vahvistetun Resident Evil: Resistance -yhteistyöräiskinnän kanssa.
Resident Evil 3 -uusioversio seuraa aiemmin tänä vuonna nähdyn Resident Evil 2 -uusioversion jalanjälkiä, joskin täysin samaa peliä Capcom ei ole luonnollisesti lähtenyt tekemään. Alkuperäisestä Resident Evil 3:sta kehittäjät ovat halunneet heijastaa esimerkiksi pelin toimintavetoisempaa luonnetta, minkä lisäksi pelaajaa toistuvasti ahdisteleva Nemesis on jahtikyvyiltään monipuolisempi kuin kakkososassa nähty Mr. X.
Trailerin ja kuvia pelistä löytää ohesta.
Kommentit
Capcom on tämän sukupolven aika kunnostautunut hienosti. Seuraavaksi Dino Crisis rebootti, kiitos!
Joskus sitten alennuksesta kun tuolloin pelataan cyberpunk 2077
Eli samalle kuulle Cyberpunkin kanssa, miten arvasin. Eli pari viikkoa aikaa taputella tämä.
Törkystä vaan pistää nuo alkuperäiset puvut ennakkotilauksen taakse, mutta tässä tapauksessa tilaan kaksi. Yhden pc:lle pelattavaksi ja yhden PS4:lle hyllyyn koristeeksi.
Vähän pelko että ei yllä uuden RE2:n tasolle nimenomaan sen takia, että nojautuu enemmän toimintaan. Ostoon menee kuitenkin jos arvosanat ja palaute vaikuttaa hyvältä.
En oikeastaan tiedä mitään RE3:sta, joten mukava jatkaa tuosta RE2 jälkeen.
Mr.X oli jo tarpeeksi kuumottava tällaiselle papanahousulle, joten Nemesis laittaa varmasti vaipat vaihtoon ennen kuin saan edes pelin käyntiin. Jos sitten tämän jälkeen se Dino Crisis tai Code Veronica remake, ILMAN STALKKAAVIA TYRANGEJA KIITOS!
Tämän julkistus on riittävä joululahja tälle vuodelle.